لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۴۱

چخانسوری: غنی کارکرد اداره محلی بلخ را بررسی می‎کند


رئیس جمهور محمد اشرف غنی جهت بررسی کارکرد اداره محلی بلخ به این ولایت سفر کرده‎است.

آقای غنی بعد از افتتاح خط آهن آقینه-اتامرات عصر روز دوشنبه وارد شهر مزارشریف شد و بعد از زیارت روضه منسوب به حضرت علی (رض) با مقامات ارشد بلخ دیدار کرد.

با آنکه خبرنگاران ساعت‎ها را در دفتر سیاسی سرپرست بلخ انتظار بودند تا با رئیس جمهور غنی در مورد هدف سفرش گفتگو کنند، اما وی حاضر به مصاحبه نشد.

هارون چخانسوری سخنگوی آقای غنی می‎گوید که هدف اساسی سفر رئیس جمهور به بلخ بررسی کارکرد اداره محلی این ولایت‎است.

چخانسوری: هدف سفر شان سلسله سفر هایست که رئیس صاحب به ولایات دارند.
چخانسوری: هدف سفر شان سلسله سفر هایست که رئیس صاحب به ولایات دارند.

وی در رابطه گفت:

"هدف سفر شان سلسله سفر هایست که رئیس صاحب به ولایات دارند و از ادارات حکومتی در ولایت‎ها دیدن می‎کند، تا کار شان را به بررسی بگیرد و ولایت بلخ در این عرصه کارکرد خوب داشته و قابل قدر است."

چخانسوری می‎گوید که بر اساس بررسی‎های ریاست جمهوری اداره حکومت محلی بلخ د اجرای امور وظیفوی خود تا به حال موفق عمل نموده و تلاش‎های مقامات آن قابل قدر است.

پیش از این شایعات مبنی بر این انتشار یافته بود که رئیس جمهور در جریان سفرش به بلخ عطا محمد نور را رسماً به عنوان والی معرفی کند.

اما سخنگوی ریاست جمهوری کشور می‎گوید که تا کنون چنین تصمیمی در این سفر جا ندارد و احتملآ بعدآ روی موضوع بحث گیرد.

عطا محمد نور سرپرست بلخ
عطا محمد نور سرپرست بلخ

چخانسوری افزود:

"هدف این سفر مشخصآ تغیر و تبدیلی نیست صرف غم شریکی رئیس جمهور با مردم شریف بلخ است و وضع عمومی بلخ را بررسی می‎کنند. ممکن روی این موضوع هم بحث شود و هدف اصلی چنین چیز نیست."

این‎که ادامه سرپرستی‎ها در برخی از ولایات سبب شده است تا قدرت والیان در راستای مقرری‎های کارمندان ادارات دولتی تضعیف شود، ریاست جمهوری کشور موضوع یاد شده را به شدت رد می‎کند.

چخانسوری می‎گوید که همه والیان و وزرای کابینه دولت طبق قانون اساسی از اختیارات و صلاحیت‎های خاصی برخوردار اند.

او در مورد به این باورست:

"به اساس قانون اساسی افغانستان، به اساس قانون خدمات ملکی و بر اساس لایحه‎های که در ارگان‎های محل است والی صاحبان، وزیر صاحبان معین صاحبان برخوردار صلاحیت‎های خود هستند و در محدوده قانون به کار خود ادامه می‎دهند."

این در حالیست که رئیس جمهور غنی قبل از ورد به مزارشریف به روز دوشنبه با قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان یکجا خط آهن اتامرات – آقینه را افتتاح کردند.

به گفته آقای غنی فتتاح این خط آهن می‎تواند بالای کاهش قیمت نفت وارداتی به افغانستان تاثیر قابل ملاحظه داشته باشد.

مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG