لینک های دستیابی پذیر

رئیس جمهور غنی در سفر رسمی دو روزه به امارات متحدۀ عربی رفت


مقامات در ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گویند که رئیس جمهور غنی در یک سفر رسمی دو روزه عازم ابوظبی پایتخت امارات متحدۀ عربی شده‌است.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت، در این سفر رئیس جمهور افغانستان در کنار گسترش روابط دو جانبه، در پیوند به اوضاع افغانستان و منطقه نیز با مقام‌های این کشور گفتگوهای خواهد داشت.

وی تأکید کرد که گفتگوها میان مقام‌های دو کشور، بیشتر بر همکاری‌های اقتصادی متمرکز خواهد بود.

مینه پال: گفتگوها میان مقام‌های دو کشور، بیشتر بر همکاری‌های اقتصادی متمرکز خواهد بود.
مینه پال: گفتگوها میان مقام‌های دو کشور، بیشتر بر همکاری‌های اقتصادی متمرکز خواهد بود.

آقای مینه پال در ادامه گفت:

"رئیس جمهور غنی امروز {جمعه} در رأس یک هیئت عالی رتبه به امارات متحدۀ عربی سفر کرد و در این سفر، در پیوند به چگونگی گسترش روابط افغانستان و این کشور، بخصوص روابط تجارتی و اقتصادی، با مقام‌های امارات گفتگوهای خواهد داشت."

آقای مینه پال تأکید کرد که رئیس جمهور غنی در کنفرانسِ زیرنام حمایت از "میراث‌های فرهنگی در معرض خطر" و چهل و پنجمین سالروز جشن ملی استقلال امارات متحدۀ عربی نیز اشتراک خواهد کرد.

مینه پال گفت، رئیس جمهور غنی در پیوند به تهدید های که متوجه میراث‌های فرهنگی جهان بخصوص کشورهای اسلامی است، در این کنفرانس سخنرانی می‌کند.

عبدالسلام رحیمی رئیس ادارۀ امور و صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان که چندی پیش از سوی ولسی جرگه این کشور سلب صلاحیت شد، با شماری دیگر از مقام‌های دولتی در این سفر رئیس جمهور غنی را همراهی می‌کنند.

با این همه، شماری از کارشناسان سیاسی به نتایج این سفر خوشبین به نظر می‌رسند.

ودیر صافی کارشناس مسایل سیاسی و استاد در پوهنتون کابل می‌گوید، امارات متحدۀ عربی یک دولت دارای اقتصاد قوی است و از همین رو نقش این کشور در کنار مسایل اقتصادی، بر صلح افغانستان نیز تأثیر گذار خواهد بود.

صافی: نقش امارات متحدۀ عربی در کنار مسایل اقتصادی، بر صلح افغانستان نیز تأثیر گذار خواهد بود.
صافی: نقش امارات متحدۀ عربی در کنار مسایل اقتصادی، بر صلح افغانستان نیز تأثیر گذار خواهد بود.

وی افزود:

"کشورهای خلیج حالا از رهگذر اقتصادی و تخنیکی به یک مرکز تجارتی آزاد دنیا مبدل شده‌اند و می‌توانند همراه افغانستان اگر خواسته باشند کار بکنند و در قسمت صلح نیز، نقش تأثیرگذار خواهند داشت، زیرا سیاست را اقتصاد تعیین می‌کند."

آقای صافی به این باور است که چنین سفرها بر حل مشکلات افغان‌هایی که در امارات متحده عربی مصروف کار اند، نیز تأثیرگذار بوده می‌تواند.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG