لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۳

دی پی ای: ظرف نزدیک به سه ماه ۳۸ هزار افغان بی‌جا شده‌اند


از آغاز سال روان میلادی تاکنون بیش از ۳۸ هزار افغان مجبور به ترک خانه‌های شان در داخل این‌کشور شده‌اند.

خبرگزاری "دی پی ای" جرمنی به نقل از سازمان ملل متحد گزارش داده‌است که از آغاز ۲۰۱۷ میلادی تاکنون ۳۸ هزار و ۱۱۰ تن بنابر درگیری‌های جاری در این‌کشور از مناطق اصلی‌شان در افغانستان بیجا شده‌اند.

گزارش سازمان ملل در این مورد روز دوشنبه نشر شده‌است.

بر اساس این گزارش، بیشتر این بیجا شدگان از ولایاتی شرق، شمال، شمال شرقی، مرکزی و جنوبی کشور اند که بیشترین آن‌ها از ولایات کندز و بغلان می‌باشند.

سازمان ملل متحد می‌گوید، ۵۷ درصد از بیجا شدگان زیر سن هژده سال قرار دارند.

خبرگزاری دی پی‌ای جرمنی می‌گوید، سازمان ملل در حالی ارقام تازه از بیجاشدگان را اعلام کرد که مناطق مختلف افغانستان هنوز هم شاهد درگیری‌ها است و گروه طالبان معمولاً پیش از آغاز فصل بهار یعنی در آخر ماه مارچ و اوایل اپریل، حملات بهاری خود را آغاز می‌کند.

سازمان ملل متحد انتظار دارد که تا آخر سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۴۵۰ هزار تن در افغانستان از خانه‌ های‌ شان بیجا شوند. در حالیکه در ۲۰۱۶ میلادی شمار بیجا شدگان به ۶۵۳ هزار تن می‌رسید.

خبرگزاری دی پی‌ای جرمنی به تاریخ سیزدهم ماه مارچ نیز به نقل از سازمان ملل در مورد شمار بیجا شدگان داخلی افغانستان گزارش داد که در آن این تعداد ۲۶ هزار و ۸۹ تن خوانده شده بود.

در گزارش هفته پیش سازمان ملل گفته بود که در ۲۱ ولایت افغانستان تعدادی از خانواده‌ها اخیراً مجبور به ترک خانه‌ های‌ شان شده‌اند.

در آن گزارش ننگرهار، کندهار، فاریاب، هلمند و زابل ولایاتی بودند که بیشتر بیجا شدگان را تشکیل می‌دادند.

XS
SM
MD
LG