لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۴۹

باودن: بخش اعظم کمک‌ها برای عودت کنندگان افغان بدست نیامده است


همآهنگ کننده کمک‌های بشری ملل متحد برای افغانستان نگرانی اش را از وضعیت مهاجرین عودت کننده افغان به کشور شان ابراز داشته و می‌گوید، ملل متحد برای رسیدگی به این مهاجرین و بیجا شدگان داخلی، خواهان میلیون‌ها دالر کمک شده بود که تا حال بخشی اعظم آن به دست نیامده است.

این مقام ملل متحد همچنان نگرانی اش‌ را در مورد مشکلات احتمالی افغان‌های برگشته از ایران و پاکستان قبل از فرارسیدن زمستان امسال ابراز داشته است.

مارک باودن همآهنگ کننده کمک‌های بشری ملل متحد برای افغانستان به آژانس خبری رویترز گفت، این سازمان در ماه سپتمبر خواهان میلیون‌ها دالر کمک عاجل مالی برای مهاجرین برگشت کننده و بیجا شده‌گان در داخل افغانستان شده بود ولی تا حال نتوانسته است این پول را فراهم سازد.

مارک باودن همآهنگ کننده کمک‌های بشری ملل متحد برای افغانستان
مارک باودن همآهنگ کننده کمک‌های بشری ملل متحد برای افغانستان

وی گفت:
"از جمله ۱۵۰ میلیون دالری که خواهان آن شده بودیم تنها ۴۸ میلیون دالر را تا به حال به دست آورده ایم و مصارف ما یقیناً با آمدن زمستان بلند خواهد بود."

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، شماری مهاجرین برگشته به افغانستان از ایران و پاکستان امسال به بیش از نیم میلیون تن می‌رسد که این مسئله توانایی حکومت افغانستان و ادارات کمک رسانی را در بخش برخورد با این برگشت کنندگان در حالی به چالش می‌گیرد که خشونت‌ها نیز در نقاط مختلف این کشور شدت یافته است.

تورخم که مزدحم‌ ترین دروازه سرحدی میان افغانستان و پاکستان است حدود ۱۷۰ هزار نفر امسال از آن گذشته و به کشورشان برگشته اند.

شماری زیادی از آنها به آزار و اذیت مقامات و پولیس پاکستان در حالی اشاره می‌کنند که روابط میان دو کشور در این اواخر تیره شده‌است.

اسلام آباد تلاش‌ها برای اخراج مهاجرین افغان را شدت بخشیده و شماری این افراد در چند ماه اخیر بعد از آن افزایش یافته است که روابط میان افغانستان و هند تقویت بیشتر یافته و روابط هند و پاکستان به تیره گی گرائیده‌است.

مارک باودن همآهنگ کننده کمک‌های بشری ملل متحد در افغانستان می‌گوید، در حالیکه آب و هوای ننگرهار در زمستان نسبتاً معتدل است ولی شمار زیاد از مهاجرین برگشته به افغانستان راهی کابل اند و بی‌ سرپناه می‌باشند.

از سوی دیگر تادامیچی یاماموتو رئیس اداره یوناما در کابل می‌گوید، چالش کمک به عودت کنندگان افغان نیازمند توجه جدی‌است .

مرتبط

XS
SM
MD
LG