لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۱۶

هرات: معترضان خواهان تجدید حکم محکمه در مورد کامران علیزایی اند


شاهراه هرات – اسلام قلعه و هرات توغندی صبح امروز از سوی حامیان کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات مسدود شده‌است.

این افراد در اعتراض به حکم محکمه ابتدائیه مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری در کابل دست به این اقدام زده‌اند.

محکمه ابتدائیه کابل رئیس شورای ولایتی را به جرم سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی به دو سال و شش ماه حبس تنفیذی محکوم کرده‌است. اما رئیس شورای ولایتی این حکم را غیر عادلانه و سیاسی می‌خواند.

معترضان دوشاه رگ بزرگ تجارتی هرات با کشورهای ترکمنستان و ایران را به روی ترافیک مسدود کرده‌اند.

اعتراض کنندگان که تعداد‌ شان به صدها تن می‌رسد با حمل بیرق افغانستان و عکس‌های رئیس شورای ولایتی به راهپیمایی پرداختند.

آنان هشدار می‌دهند تا زماینکه حکومت افغانستان به خواست‌های‌شان توجه نکند به این اعتراضات‌ شان ادامه خواهند داد.

نثار احمد رئیس شورای مردمی بندر تورغندی و یکی از اعتراض کنندگان می‌گوید:

"از ساعت هشت و نیم بجه صبح امروز، علماء، جمع بزرگی از متنفذین و دیگر اقشار دست به تظاهرات زده اند. همه اعتراض کنندگان می‌خواهند که به دوسیه رئیس شورای ولایتی هرات رسیدگی درست و قانونی شود. ما مردم جمعاً آروزی ما این است که محکمه دوم و سوم دایر شود و به رئیس شورای ولایتی مهلت داده شود تا وقتیکه عدالت شود ما عدالت می‌خواهیم."

محکمه ابتدائیه مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری در کابل کامران علیزایی را به جرم سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی به دو سال و شش ماه حبس تنفیذی محکوم کرده‌است. اما رئیس شورای ولایتی هرات صدور این حکم از سوی محکمه را غیر عادلانه می‌خواند.

رئیس شورای ولایتی هرات در مصاحبه با رادیو آزادی می‌گوید، بخاطر دفاع از یک کارمند بیگناه به این سرنوشت دچار شده‌است:

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات
کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات

"فیصله که در اول شده واقعاً به حق من ظلم کرده‌اند، چون ماده ۲۸۵ فقره دوم را به من گرفته اند، شما بروید از حقوقدانان پرسان کنید که گپ ما، حرف ما به فقره دوم می‌خورد، فقره دوم به کسانی است که آن‌ها مانع بزرگ کارهای دولت شده باشند، ما مانع کدام کاری نشده ایم. ما سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی نکرده‌ایم بلکه وظیفه خود را به درستی انجام داده‌ایم. به این معنی که شما یک آدم بیگناه را نگاه داشته ایم، من یک آدم بیگناه که وظیفه من بوده است و موکل من بوده است او را خلاص کرده‌ام. اگر همان آدم بندی است من هم بندی می‌شوم، اگر او آزاد است پس جرم من چه است که از یک آدم بیگناه دفاع کردم و من جرم دارم."

مسدود شدن شاهراه هرات – اسلام قلعه و هرات تورغندی مشکلات بزرگی را به مردم ایجاد کرده‌است.

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی این وضعیت را نگران کننده می‌خواند.

آقای علیزایی می‌گوید، اگر حکومت افغانستان پاسخ قناعت بخشی را به این افراد ارائه نکند بیم آن می‌رود که دشمنان مردم افغانستان از این وضعیت سوء استفاده کنند:

"نشود که مردم از این دولت بیشتر جدا شود و بیشتر فاصله پیدا کند،دولت زمانی کامیاب است که مردم با دولت همکار باشد، اگر دولت خواست‌های قانونی مردم را نپذیرد مردم از دولت فاصله می‌گیرد و دشمن از این فاصله‌ها سوء استفاده می‌کند و باعث خرابی بیشتر این ولایت خواهد شد."

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات تظاهرات از سوی مردم در شاهراه هرات – اسلام قلعه و هرات – تورغندی را پذیرفت اما از دادن جزئیات بیشتر پیرامون این قضیه خود داری کرد.

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی از نفوذ زیادی در مناطق سرحدی هرات برخوردار است.

به دنبال صدور حکم محکمه ابتدائیه کابل ده‌ها تن از افراد مسلح که از حامیان جدی آقای علیزایی به شمار می‌روند در مقابل خانه مسکونی‌اش قرار گرفته اند. اما معلوم نیست که حکومت مرکزی با این وضعیت موجود چه پاسخی را به اعتراض کنندگان خواهد داد.

شاه پورصابر، هرات

XS
SM
MD
LG