لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۳۶

داود اساس مشاور ریاست اجرائیه افغانستان از سمت اش برکنار شد


حکومت افغانستان در برابر موقف گیری منفی برخی مقامات و نهاد‌های حکومتی در خصوص حمله اخیر بمبی در ولایت ننگرهار اقدامات را به اجرا گذاشته است.

اظهارات خلاف پالیسی حکومت از سوی برخی مقام‌های حکومتی در خصوص پرتاب بمب بزرگ غیر هسته‌ای از سوی امریکا در ولسوالی اچین ننگرهار بالای مراکز داعش سبب تصمیم گیری‌های جدی حکومت شده‌است.

ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید که در تازه‌ترین اقدام داود اساس مشاور این ریاست بخاطر آنچه اظهارات غیر مسئولانه وی در خصوص داعش و پرتاب بمب بزرگ بالای این گروه می‌خواند از سمت‌اش برکنار شده‌است.

امید میثم معاون سخنگوی این ریاست روز شنبه به رادیو آزادی گفت که سخنان آقای اساس خلاف منافع ملی بوده‌است.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان
امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان

وی افزود:

"آقای داود اساس که قبلاً به حیث مشاور ریاست اجرائیه ایفای وظیفه می‌کرد و در ارتباط به داعش صحبت‌های داشته که به نفع مردم افغانستان، منافع ملی و حکومت و مصلحت بزرگ کشور نیست و به آن اساس تصمیم گرفته شد که وی پس از این به حیث مشاور در ریاست اجرائیه نباشد."

اما آقای میثم مشخص نگفت که آقای اساس در رابطه به داعش و پرتاب بمب بزرگ غیر هسته‌ای از سوی امریکا در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار چه گفته که خلاف منافع ملی بوده است.

این نخستین مقام حکومت نیست که خلاف پالیسی در خصوص پرتاب بمب غیر هسته‌ای از سوی امریکا بالای مراکز داعشیان در ننگرهار لب به سخن گشوده‌است بلکه به گزارش برخی از روزنامه‌های چاپ کابل عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان نیز این حمله را نکوهش کرده‌است.

اردوی امریکا شام روز پنجشنبه بمب بزرگ هسته‌ای را که آن را "مادر بمب‌ها" خوانده، جهت سرکوب داعش بالای مراکز داعشیان در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که در این رویداد به شمول برخی از قوماندانان داعش بیش از ۹۰ تن از جنگجویان این گروه کشته شده‌اند و به افراد ملکی در آن آسیب نرسیده‌است.

پرتاب این بمب بالای مراکز داعشیان در ولسوالی اچین مورد حمایت حکومت افغانستان قرار گرفته است.

مقامات افغان تأکید کرده‌اند که این بمب در هماهنگی با مقامات امنیتی افغانستان بالای مراکز داعشیان پرتاب شده‌است.

اما برخی روزنامه‌های دولتی و غیر دولتی به شمول روزنامه دولتی انیس روز شنبه برخی مطالب‌شان را خلاف نظر حکومت در خصوص پرتاب این بمب بزرگ در ولایت ننگرهار منتشر کرده‌اند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید، هیچ رسانه دولتی و غیر دولتی نمی‌تواند خلاف پالیسی حکومت عمل کند.

محمد صابر مهمند سخنگوی این وزارت در ارتباط به نشر مطالب مغشوش کننده اذهان در ارتباط به حمله بمبی بالای مراکز داعشیان از سوی برخی روزنامه‌های دولتی گفت:

"ما این را پی‌گیری می‌کنیم و وزارت اطلاعات و فرهنگ چیزی را که خلاف قانون، خلاف قانون رسانه‌های همگانی و خلاف پالیسی‌های دولت باشد اگر از سوی رسانه‌های دولتی و یا خصوصی باشد آن را جداً پی‌گیری می‌کند."

سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ از تمام رسانه‌ها می‌خواهد تا مطابق به قانون رسانه‌های همگانی عمل کنند و هشدار می‌دهد با آن عده رسانه‌های که خلاف منافع ملی عمل می‌کنند برخورد قانونی می‌شود.

از سوی هم برخی از اعضای کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه این گونه اظهارات را ناشی از عدم هماهنگی میان مقامات حکومتی خوانده و تاکید می‌کنند که باید میان همه مسئولان حکومت در داخل و خارج از کشور هماهنگی ایجاد شده و آنان سخنان‌ شان را مسئولان بیان کنند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG