لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۶

لوی سارنوال: در یک سال گذشته ۳۸ سارنوال متهم به فساد محاکمه شده‌اند


لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید، در یک سال گذشته ده‌ها سارنوال به اتهام دست داشتن در فساد اداری، بازداشت شده و محاکم در مورد‌ شان تصمیم گرفته‌اند.

به‌گفته این اداره ۳۸ سارنوال که در یک سال گذشته به اتهام دست داشتن در فساد اداری بازداشت شده بودند، محاکمه شده‌اند.

فرید حمیدی لوی سارنوال این‌کشور روز سه شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، لوی سارنوالی مبارزه با فساد اداری را از خود آغاز کرده و هر شخصی که به فساد اداری مبادرت ورزد، معافیت ندارد.

به‌گفته وی، تمام قضایای فساد اداری با دقت از سوی این اداره مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

حمیدی: هر شخصی که به فساد اداری مبادرت ورزد، معافیت ندارد.
حمیدی: هر شخصی که به فساد اداری مبادرت ورزد، معافیت ندارد.

او گفت:

"ما طی یک سال گذشته سی و هشت سارنوال و همکاران خود را باالفعل هنگام که به فساد دست می‌زدند گرفتار کردیم و این قضایا مورد رسیدگی قرار گرفته و همچنان محاکم در مورد‌ شان تصمیم گرفته، شاید این مسئله برای بسیاری‌ها خوشایند نبوده تا ما افراد را که دستگیر می‌کنیم و زمانی که به اطلاع مردم می‌رسد بگویند که در این اداره فساد وجود دارد، ولی ما گفتیم که شجاعانه و صادقانه مبارزه را اول از خود آغاز می‌کنیم."

به‌گفته لوی سارنوال افغانستان در پهلوی این قضایا، در یک سال اخیر ۹۰۸ قضیه فساد اداری در لوی سارنوالی ثبت شده که از این میان ۴۰۵ آن نهایی شده‌اند.

بر اساس گفته‌های مسئولان در لوی سارنوالی، مرکز عدلی و قضایی رسیدگی به جرایم سنگین که حدود هفت ماه پیش کارش را آغاز کرده تا حال سیزده قضیه فساد اداری در این نهاد، مراحل محاکماتی را طی کرده‌است.

لوی سارنوال افغانستان گفته‌است، به اثر همین اجرأت باید ۲ میلیارد افغانی به بودجه دولت افغانستان پرداخت شود.

در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، تا حال برخی مقام‌های حکومتی محاکمه شده‌اند که در این میان یک جنرال وزارت امور داخله نیز شامل است.

دیده‌بان شفافیت افغانستان هرچند اقدامات لوی سارنوالی برای مبارزه با فساد اداری را می‌ستاید اما این نهاد به این باور است که باید برای بررسی شفاف دوسیه‌های فساد اداری، کارهای بیشتر صورت گیرد.

افضلی: در کل نیاز به ایجاد شفافیت و جدیت بیشتر است.
افضلی: در کل نیاز به ایجاد شفافیت و جدیت بیشتر است.

اکرام افضلی رئیس این نهاد روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت:

"در این شکی نیست که لوی سارنوالی افغانستان در بخش مبارزه با فساد اداری از خود در این اواخر جدیت نشان داده و در این قسمت برخی پرونده‌ها را تعقیب کرده اما در کل نیاز به ایجاد شفافیت و جدیت بیشتر است تا پرونده‌های زیاد فساد که وجود دارد، تحت تعقیب عدلی و قضایی قرار بگیرند."

آقای افضلی می‌گوید، شمار دیگر افراد که در داخل لوی سارنوالی برای فساد زمینه‌سازی می‌کنند باید شناسایی و بازداشت شوند.

به‌گفته وی برای شفافیت بررسی دوسیه‌های فساد، ضرورت است تا نهادهای مدنی هم از کار بررسی این دوسیه‌ها به‌گونه لازم نظارت داشته باشند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG