لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۱۸

افغانستان با ۶۵۳ هزار بی‌جا شده در میان ۵ کشور جنگ‌زده در ردیف چهارم است


در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۳۱ میلیون تن در جهان از خانه‌ها و مناطق‌شان بی‌جا شده‌اند.

مرکز نظارت از بی‌جا شده‌های داخلی و شورای مهاجرین ناروی گزارش تازه و مشترکی را نشر کرده‌اند که در آن ارقام بی‌جا شده‌های داخلی و همچنان پناهجویان به سایر کشور ها، مشخص شده‌است.

افغانستان در این فهرست و از نظر بی‌جا شده‌ها، کشور چهارم است.

جنگ و درگیری و همچنان رویداد‌های طبیعی بزرگترین عامل برای آوارگی مردم در جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده‌است.

پنج کشور بیشترین ارقام بی‌جا شده‌ها را در سال ۲۰۱۶ میلادی دارند، جمهوری دموکراتیک کانگو، سوریه، عراق، افغانستان و نایجیریا.

در مجموع نزدیک به ۷ میلیون تن در جهان در نتیجه جنگ آواره شده‌اند.

در جمهوری دموکراتیک کانگو ۹۲۲ هزار تن، در سوریه ۸۲۴ هزار تن، در عراق ۶۵۹ هزار تن، در افغانستان ۶۵۳ هزار تن و در یمن ۴۷۸ هزار تن مجبور شده‌اند خانه‌های‌شان را در نتیجه درگیری‌ها و جنگ ترک کنند.

اما در کلُ ارقام بی‌جا شده‌ها در داخل کشور‌ها از سوی مرکز نظارت از بی‌جا شده‌های داخلی و شورای مهاجرین ناروی بیش از ۴۰ میلیون تن عنوان شده‌است.

از میان آن‌ها ۲۴ میلیون تن در نتیجه رویداد‌های طبیعی از جمله سیلاب و طوفان‌های شدید، به ترک خانه‌ها و مناطق‌شان مجبور شده‌اند.

اندونیزیا با بیش از ۲.۵ میلیون تن و فلیپین با تقریباً ۲.۴ میلیون بی‌جا شده در نتیجه طوفان‌های مرگبار در سال ۲۰۱۶ بیشترین ارقام بی‌جا شده‌ها در جریان رویداد‌های طبیعی را دارند.

اما در مجموع بیشتر انتقاد‌ها از جنگ و درگیری‌هاست که میلیون‌ها تن را آواره ساخته‌است.

در یکی از کمپ‌های پناهجویان در سوریه، بیشتر بی‌جا شده‌ها باشنده‌گان شهر رقه استند.

حکمت عبدی یک عضو شورای شهر رقه می‌گوید، شاید تا صد‌ها هزار تن از باشنده‌های رقه در روز‌های نزدیک به این کمپ پناه بیاورند.

وی گفت:

"به‌حیث یک عضو شورای شهر رقه باید بگویم که ما بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر را از شهر رقه با خود داریم. برای آن‌ها خیمه، کمک‌های اولیه، آب و نان خشک فراهم کرده‌ایم. اما تعداد مردم خیلی زیاد است و انتظار داریم صد‌ها هزار تن دیگر در آینده نزدیک به این کمپ پناه بیاورند."

در مورد افغانستان با آن‌که ارقام بی‌جا شده‌ها پارسال در مجموع ۶۵۳ هزار تن خوانده شده، سازمان ملل متحد می‌گوید که در سال ۲۰۱۷ تا اکنون شمار کسانی که آواره شده اند، ۴۰ درصد کاهش یافته‌است.

وزارت مهاجرین افغانستان می‌گوید، بیشترین بی‌جا شده‌ها امسال از ولایت‌های بغلان، کندز و ننگرهار استند.

به باور حکومت افغانستان و سازمان ملل‌متحد، جنگ و رویداد‌های طبیعی بزرگترین عامل برای بی‌جا شدن افغان‌ها از مناطق اصلی‌شان بوده‌اند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG