لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۱۲

افراد مسلح غیر مسئول کی‌ها اند؟


افراد مسلح غیر مسئول کی‌ها اند؟

سهیلا جویا ادامه حضور افراد مسلح غیر مسئول در افغانستان را فاجعه‌بار توصیف می‌کند.

خانم جویا معاون شورای ولایتی تخار است.

​او گفت:

"نگران هستم که افراد مسلح غیر مسئول درین‌جا حضور دارند، آنان دست به قتل، اختطاف و دزدی دست می‌زنند‌، افراد مسلح غیر مسئول کی‌ها استند؟ افراد مسلح غیر مسئول کسانی اند که کار ندارند، هرزه اند و بلاخره یک سلاح را پیدا می‌کنند و دست به جنایت می‌زنند."

تخار یکی از چند ولایتی است که افراد مسلح غیر مسئول در آن‌ حضور گسترده دارند.

نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید، این افراد عمدتاً در ولایت‌های بغلان، تخار، فاریاب، بدخشان، کندز، ننگرهار، لغمان، کنر، ارزگان و زابل دست به‌ دزدی، اختطاف و قتل می‌زنند.

نجیب دانش
نجیب دانش

آقای دانش در ادامه به رادیو آزادی گفت:

"افرادی که اسلحه را به‌گونۀ غیر قانونی حمل می‌کنند و در خانه‌های‌شان نگهمیدارند، افراد مسلح غیر مسئول استند، آنان در نهاد‌های امنیتی وظیفه ندارند، مجوز حمل اسلحه ندارند، از اسلحه در موارد مختلف استفاده می‌کنند و سبب رویداد‌های جرمی در سطح کشور ما می‌شوند."

سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت، ارقام دقیق در مورد تعداد افراد مسلح غیر مسئول ندارند، اما او شمار آنان را صدها تن تخمین می‌زند.

آنان شامل دسته سوم افراد مسلح دانسته می‌شوند.

​فوزیه کوفی، نماینده مردم بدخشان در ولسی جرگه افغانستان درین مورد بیشتر می‌گوید:

"سه کتگوری افراد مسلح وجود دارد که این‌ها در چوکات نیروهای مسلح کشور نیستند. اول، افرادی که مربوط پولیس محلی می‌شوند که از سوی وزارت داخله آموزش می‌بینند اما آنان تابع مقرراتی که مأموران پولیس ملی استند، نیستند. دوم، گروه‌های مسلح معروف به خیزش‌های مردمی اند که در پاسخ به حملات طالبان در مناطق خود مسلح شدند و از مناطق خود دفاع می‌کنند. سوم، کسانی استند که در چوکات این دو گروه هم نیستند اما در مناطق خود با استفاده از اسلحه حاکم استند."

  • سؤالی اساسی دیگر اینست که افراد مسلح غیر مسئول از پشتیبانی کی‌ها برخوردار استند؟
کوفی: اکثراً از سوی رهبران سیاسی حمایت می‌شوند.
کوفی: اکثراً از سوی رهبران سیاسی حمایت می‌شوند.

​باز هم خانم کوفی این‌گونه پاسخ داده است:

"آنان اکثراً از سوی رهبران سیاسی حمایت می‌شوند در برخی موارد اتهاماتی وجود دارد که خود کسانی‌که در نظام حکومت استند به‌خاطر ضعیف ساختن جانب مقابل یا حریف سیاسی خود افراد را که در محل قدرت و نفوذ دارند، مسلح می‌سازند."

این ادعای خانم کوفی را با وزارت داخله افغانستان در میان گذاشتم.

نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت به‌گونه محتاطانه پاسخ داد.

او گفت:

"من اسناد و مدارک ندارم که بر بنیاد آن صحبت کنم که این افراد از سوی کی‌ها حمایت می‌شوند و متعلق به کی‌ها استند. اما آنان از گذشته‌ها اسلحه در اختیار دارند و طبعاً در گذشته با تعدادی از افراد سرشناس جامعه‌ ما وابستگی داشته اند."

به‌گفته مقام‌های محلی در فاریاب، افراد مسلح غیر مسئول که متعلق به احزاب سیاسی نیستند، اما از آدرس این احزاب سوء استفاده می‌کنند.

​سمیع‌الله خیرخواه رئیس شورای ولایتی فاریاب درین مورد بیشتر می‌گوید:

"یک تعداد افراد که اسلحه غیر قانونی دارند از آدرس احزاب سیاسی استفاده می‌کنند. آنان هرچند مربوط به این احزاب نیستند، اما خود‌شان را به حزب جمعیت اسلامی یا جنبش اسلامی وابسته می‌دانند. اما احزاب سیاسی محترم از افراد قاتل و مجرم حمایت نمی‌کنند."

به‌گفته آقای خیرخواه، افراد مسلح غیر مسئول عمدتاً در مناطق دور دست فاریاب حضور دارند.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید، روند بازداشت این افراد و جمع‌آوری اسلحه از نزد آنان در سرتاسر کشور ادامه دارد و این کار زمانگیر است.

اما مردم شکایت دارند که اقدامات حکومت افغانستان درین بخش مؤثر تمام نشده‌است.

مردی که باشنده بغلان است این اقدامات را ناکافی می‌داند.

​او که بنا بر دلایل امنیتی نخواست نامش افشا شود در مورد عملکرد افراد مسلح غیر مسئول درین ولایت به رادیو آزادی چنین گفت:

"ما یک تعداد افراد مسلح در قریه‌های خود داریم که مردم از دست‌شان به فغان رسیده‌اند. مردم را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند. باید جلو‌ آن‌ها گرفته شود."

نه‌تنها در بغلان، در کندز نیز مردم از دست افراد مسلح غیر مسئول به ستوه آمده‌اند.

مانند این مرد:

"افراد مسلح غیر مسئول از مردم باج می‌گیرند. در داخل شهر گشت و گذار می‌کنند، از دوکانداران پول می‌گیرند. مردم از دست آنان حتی در کوچه و بازار آزادانه گشت و گذار کرده نمی‌توانند."

وزارت داخله افغانستان، خرید و فروش اسلحه، نگهداری و استفاده از آن توسط افرادی را که جواز داشتن اسلحه را نداشته باشند و در نظام امنیتی و عسکری وظیفه ندارند، غیرقانونی و جرم می‌پندارد.

این وزارت می‌گوید، هم‌اکنون قاچاقبران از آن‌سوی خط دیورند اسلحه را به‌گونه غیر قانونی در اختیار افراد در افغانستان قرار می‌دهند و خرید و فروش اسلحه هم آزادانه صورت می‌گیرد.

گزارش: ژکفر احمدی

XS
SM
MD
LG