لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۰۱

شمار قربانیان حمله انتحاری اخیر کابل به ۹۰ تن رسیده‎است


تعداد قربانیان حمله انتحاری دیروز "چهارشنبه" در کابل به ۹۰ تن رسیده‎است.

مرکز رسانه‎های حکومت افغانستان با تائید این ارقام می‎گوید بیش از ۴۰۰ تن هم زخمی استند.

کابل روز چهارشنبه مرگبارترین رویداد را شاهد بود.

مقام‎های امنیتی می‎گویند با حدود ۵۰۰ قربانی و زخمی، حمله انتحاری دیروز، پس از حادثه قول اردوی ۲۰۹ شاهین، مرگبارترین حمله بوده‎است.

عصر چهارشنبه مراد علی مراد معین امنیتی وزارت امور داخله و شریف یفتلی لوی درستیز اردوی افغانستان در یک نشست خبری حضور یافتند.

مراد گفت که نیروهای امنیتی افغان به‌زودی از دشمنان به‌خاطر این حمله انتقام خواهند گرفت.

مراد: نیروهای افغان به زودی از دشمنان انتقام خواهند گرفت.
مراد: نیروهای افغان به زودی از دشمنان انتقام خواهند گرفت.

او افزود:

"نیروهای امنیتی شما، به‌خاطر جبران این جنایتکاران، تروریستان و قاتلین که مردم روزه به دهان ما را به شهادت رساندند، تدابیر جدی را اتخاذ خواهند کرد و نتایج آن به‌زودی با شما شریک ساخته خواهد شد."

معین امنیتی وزارت داخله افغانستان، همچنان سخنان گذشته رئیس جمهور و سایر مقام‎های افغان را تکرار کرد که جنگ در افغانستان از سوی حامیان بیرونی تقویت می‎شود.

حکومت‎های امریکا، جرمنی، فرانسه، روسیه، ترکیه، سازمان ملل‌متحد، ناتو و برخی کشورهای منطقه این رویداد را شدیداً نکوهش کرده‎اند.

سخنگوی قصر سفید می‎گوید این رویداد در ماه مبارک رمضان، نشان می‎دهد که عاملین آن تا چی حد وحشی و بی‌احساس استند.

همچنان تدامچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل‌متحد برای افغانستان در یک اعلامیه، گفته‎است که حمله روز چهارشنبه یک عمل تروریستی بود و نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه به‌شمار می‎رود.

در این میان شاروال پاریس پایتخت فرانسه به پاس حرمت‌گزاری به قربانیان حمله دیروز در کابل دستور داد که چراغ‎های برج ایفل دیشب خاموش بمانند.

برج ایفل
برج ایفل

در کابل شریف یفتلی لوی درستیز اردوی افغانستان در نشست خبری عصر دیروز گفت شورشیان در چندین جبهه در ولایت‌های مختلف افغانستان شکست خورده‎اند، بناً غیر نظامیان را هدف قرار می‎دهند.

او افزود:

"شما باور و یقین داشته باشید که دشمنان مردم افغانستان در میدان جنگ پیروزی به دست نیاوردند بلکه شکست را متقبل شدند. دشمنان افغانستان به‌خاطر تلافی این کار و برای نابودی مردم افغانستان از عملیات جنایتکارانه استفاده می‎کند."

ارقامی که شام دیروز از سوی مرکز رسانه‎های حکومت پخش شد، ۹۰ تن در رویداد مرگبار دیروز در کابل جان دادند و ۴۰۰ تن دیگر هم زخمی استند.

در میان قربانیان، دو کارمند رسانه‎ها، محمد نذیر راننده تلویزیون بی بی سی و عزیز نوین کارمند تکنالوژی معلوماتی تلویزیون خصوصی طلوع شامل اند.

وزارت خارجه امریکا گزارش می‎دهد که ۹ تن از محافظین سفارت این کشور در کابل کشته شده‎اند که همه‌شان شهروندان افغانستان بودند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا همچنان گفته که یازده شهروند این کشور در رویداد دیروز در کابل زخم برداشته‎اند.

کابل
کابل

طالبان دست داشتن در این رویداد را رد کرده‎اند.

اما در اعلامیه فرستاده شدۀ ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به رسانه‌ها آمده‌است که این انفجار توسط شبکه حقانی به کمک و هدایت اداره استخبارات پاکستان یا "آی اس آی" پلان شده‌است.

مقام‎های افغان در حال حاضر مشغول بررسی اند تا دریابند که رویداد در یکی از مناطق مصون پایتخت، توسط یک موتر تانکر چگونه صورت گرفته‎است؟

رئیس جمهور افغانستان به ارگان‎های امنیتی دستور داده تا به زودترین فرصت، رویداد دیروز کابل را بررسی کنند و نتایج آن را با مردم شریک سازند.

وی همچنان وزارت شهرسازی را مؤظف ساخته تا محل تخریب شده در حمله انتحاری دیروز در کابل را به‌زودی بازسازی کند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG