لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۹

بیماری ایدز میان ۳۰ هزار زندانی افغان در حال گسترش است


وزارت صحت عامه افغانستان تفاهم‌نامه مشترک همکاری را به‌خاطر جلوگیری و تداوی محبوسین مصاب به «اچ. آی. وی ایدز» و بیماری توبرکلوز در محابس کشور با وزارت امور داخله امضا کرد.

وزارت صحت عامه می‎گوید که اخیراً شمار زندانیان مصاب به بیماری‎های «اچ. آی. وی ایدز» و توبرکلوز در زندان‎های کشور افزایش یافته‎است.

مسئولان این وزارت روز دوشنبه در نشستی که به همین مناسبت برگزار شده بود ابراز امیدواری کردند که وزارت داخله سهولت‎ها را برای تداوی بیماران در زندان‎ها فراهم سازد.

احمد جان نعیم معین وزارت صحت عامۀ افغانستان در این نشست ابراز امیدواری کرد که پلان ترتیب شده برای تداوی بیماران به همکاری وزارت داخله به صورت درست آن تطبیق گردد.

یک زندان افغانستان
یک زندان افغانستان

وی افزود:

"کسانیکه به رضایت خود میخواهد که تست شوند برای «اچ. آی. وی ایدز» این خدمات انجام میشود در کنارآن آگاهی برای محبوسین و در ضمن یک تعداد کسانیکه معتاد به مواد مخدر اند و خصوصاً از مواد مخدر زرقی استفاده میکنند، سرنج برایشان توزیع خواهد شد."

بر اساس معلومات مسئولان وزارت صحت عامه در کشور در حال حاضر نزدیک به ۳۰ هزار تن در زندان‎های مرکز و ولایات کشور زندانی استند و یروس «اچ. آی. وی ایدز» به شدت در بین آن‎ها در حال گسترش است.

به‌گفته مسئولان این وزارت، بر اساس سروی انجام شده واقعات «اچ. آی. وی ایدز» در کابل ۵ واقعه و در هرات ۸ واقعه شناسایی شده‎است و هرگاه برای جلوگیری از آن برنامه‎های عاجل صحی تطبیق نگردد، این واقعات در بین جامعه انتشار بیشتر خواهد کرد.

نقیب‌الله همدرد رئیس مرکز کنترول ایدز وزارت صحت عامه گفت در کنار «اچ. آی. وی ایدز» سل یا توبرکلوز نیز بیماری دیگریست که از طریق افراد معتاد به مواد مخدر انتشار یافته و می‎تواند خطر جدی را متوجه زندانیان و افراد دیگر در جامعه سازد.

مسعود احمد عزیزی معین پالیسی وزارت داخله افغانستان درین نشست تعهد کرد که در قسمت تطبیق پلان وزارت صحت عامه درین خصوص همکاری لازم می‎کنند.

او افزود:

"برای جلوگیری این امراض این یک برنامه بسیار خوب است، امید ما اینست که ما هم همکاری میکنیم تا بتوانیم این بودجه و امکانات که در دست ماست به شکل درست آن مصرف شود و مردم نتیجه و مفاد آن را ببینند."

مسئولان وزارت صحت عامه افغانستان می‎گویند که تا کنون ۲۲۲۶ واقعه «اچ. آی. وی ایدز» در افغانستان ثبت شده‎اند، اما به‌گفته آنان مؤسسات صحی جهان این رقم را به ۶۷۰۰ واقعه نشان داده‎اند.

مسئولان وزارت صحت عامه می‎گویند در نظر دارند که پروگرام آغاز شده درین خصوص را تا سال ۲۰۳۰ میلادی به صورت جدی تطبیق کرده و ابراز امیدواری می‎کند که جلو انتشار «اچ. آی. وی ایدز» را به ‌صورت کامل آن در کشور بگیرد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG