لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۱۶

ارگ: از هر راه ممکن جهت فشار آوردن بر حامیان تروریزم باید کار گرفته شود


ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید تروریزم یک خطر جدی برای جهان است و بر مبارزه جدی علیه این پدیده تأکید می‎ورزد.

ارگ تأکید می‎ورزد، پناهگاه‎های امن تروریستان در هر جایی که باشد باید از بین برده شوند و از هر راه ممکن برای وارد کردن فشار بر حامیان این گروه‎ها باید کار گرفته شود.

مینه پال: مراکز امن تروریستان باید نابود گردند.
مینه پال: مراکز امن تروریستان باید نابود گردند.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهور روز چهارشنبه در مصاحبه با رادیو آزادی در این باره بیشتر گفت:

"تروریزم تنها برای افغانستان نه بلکه این پدیده برای منطقه و جهان نیز یک تهدید است، خواست ما همین است، هر جایی که مراکز امن تروریستان است و منبع تمویل گروه‎های هراس‌افگن است، باید نابود گردند."

پاکستان پیوسته برخاستگاه تروریزم خوانده شده‎است، اما این بار مرکز مطالعات استراتژیک امریکا نیز خواسته‎است که فشارها بر این کشور از سوی واشنگتن باید افزایش یابند.

مرکز مطالعات استراتژیک امریکا یا "CSIS" در گزارشی که به تازه‎گی پخش کرده نگاشته‎است که پاکستان هنوز پناهگاه‎های امن برای اعضای شبکه حقانی و طالبان دارد و این گروه‎ها منطقه را با تهدید روبه‌رو ساخته‎اند.

این مرکز همچنان گفته‎است که امریکا باید به‌گونه روشن به تعهداتی که با افغانستان داشته‌است، عمل کرده و همه‌ساله تعهداتش را در قبال این کشور بازنگری کند.

مرکز مطالعات استراتژیک امریکا همچنان در این گزارش گفته‎است، حکومت افغانستان از یک‌سو در کار مبارزه با تروریزم، فساد اداری و فقر دستاورد چندانی نداشته و از طرف دیگر، پاکستان با تمویل و پناه بخشیدن به تروریستان، کابل را با چالش‎های جدی روبه‌رو ساخته‎است.

این مرکز در گزارشش در حالی به مکان‎های امن تروریستان در خاک پاکستان اشاره می‎کند که یک روز پیش از این افغانستان میزبان نشستی زیر نام «پروسه کابل» بود و حکومت این کشور ابراز امیدواری کرد که این نشست در نابودی تروریزم در منطقه تأثیرگذار باشد.

نشست پروسه کابل
نشست پروسه کابل

مرکز مطالعات استراتژیک امریکا در حالی این اظهارات را مطرح کرده که افغانستان نیز گفته که انفجار موتر بم در نزدیکی چهارراهی زنبق از سوی پاکستان طرح‌ریزی و توسط شبکه حقانی انجام شده‎است.

اما یک مقام نظامی پاکستان روز سه شنبه گفته‎است که کابل به‌جای این‌که اسلام‌آباد را متهم سازد، باید به موضوعات داخلی خود فکر کند.

با این همه، این نخستین بار نیست که پاکستان پناهگاه امن تروریستان خوانده می‎شود، بلکه این کشور بارها متهم به تمویل و حمایت گروه‎های هراس‌افگن شده‎است.

حال، شماری از کارشناسان سیاسی می‎گویند امریکا و متحدین آن اگر می‎خواهند مبارزه عملی با تروریزم داشته باشند، باید یک میکانیزم مشترک بسازند.

زلاند: تعهداتی که کشورها در نشست‎های جهانی سپرده‎اند، برای عملی سازی آن باید میکانیزم‎های مشترک ساخته شوند.
زلاند: تعهداتی که کشورها در نشست‎های جهانی سپرده‎اند، برای عملی سازی آن باید میکانیزم‎های مشترک ساخته شوند.

فیض محمد زلاند یکی از این کارشناسان افزود:

"تعهداتی که کشورها در نشست‎های جهانی سپرده‎اند، برای عملی‌سازی آن باید میکانیزم‎های مشترک ساخته شوند، مانند قرارداد امنیتی و دفاعی با امریکا که باید برای عملی‌سازی آن میکانیزم مشترک ساخته شود و آن موضوعاتی که سر راه عملی‌سازی این قرارداد امنیتی موانع ایجاد کرده‎است باید شناسایی گردد و نیز یا آن سهولت‎های که عملی‌سازی توافق‌نامه‎ها را در این زمینه آسان سازد، جستجو گردد."

زلاند می‎گوید تا زمانی‎که افغانستان و متحدانش شبکه حقانی و طالبان را نابود نسازند، در برداشتن چالش‎ها پیروز نخواهند شد.

وی تأکید می‎ورزد که حکومت افغانستان باید برای حل چالش‎ها تلاش ورزد تا کمک‎ها و تعهدات امریکا با این کشور نتایجی را در دنبال داشته باشد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG