لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۹

در طرح حمله اخیر موتربم کابل در کنار پاکستان، ایران نیز متهم شد


مشرانو جرگه افغانستان می‌گوید ادعاها در بارۀ این‌که سفارت ایران در طرح ریزی حمله اخیر موتر بم در چهار راهی زنبق شهر کابل دست داشته است، باید بررسی گردد.

مشرانو جرگه افغانستان حمله موتر بمب در چهارراه زنبق شهر کابل را، از ماجرا‌های پیچیده می‌خواند و بر بررسی همه‌جانبه در این باره تاکید می‌ورزد.

عبدالله قرلق یکی از سناتوران می‌گوید، اسنادی به دست آورده‌‌اند که نشان می‌دهد، این حمله موتر بم از سوی سفارت ایران طرح ریزی شده بوده‌است.

قرلق در نشست عمومی روز یکشنبه این جرگه درین باره گفت پاکستان این حمله را طرح ریزی و ایران به‌گونه مستقیم در انجام همکاری کرده‌است.

قرلق: به‌کمک سفارت ایران این حمله رخ داده‌است، اسناد درین باره وجود دارد.
قرلق: به‌کمک سفارت ایران این حمله رخ داده‌است، اسناد درین باره وجود دارد.

او گفت:

"این قابل دقت است معلوماتی‌که ما داریم در پاکستان از سوی استخابارات پاکستان طرح ریزی و مجری آن شبکه تروریستی حقانی است و البته در انجام آن سفارت ایران دست داشته‌است به‌کمک سفارت ایران این حمله رخ داده‌است، اسناد درین باره وجود دارد و باید تحقیق همه جانبه درین زمینه صورت گیرد."

در انفجار موتر بم که روز چهار شنبه گذشته در نزدیکی چهار راه زنبق شهر کابل رخ داد به‌گفته مقامات افغان نود تن کشته و حدود ۴۶۰ تن دیگر زخم برداشتند.

پاکستان پیوسته از سوی افغانستان متهم به تروریزم پروری شده و حالا شماری از مقام‌های کشورهای جهان به‌خصوص امریکا نیز گفته اند که تروریزم درین کشور مراکز امن دارد.

کابل پس از انفجار خونین
کابل پس از انفجار خونین

اما این بار اول است که ایران از سوی مشرانو جرگه افغانستان به طرح ریزی حمله مرگبار در نزدیکی چهار راهی زنبق شهر کابل متهم می‌شود.

به‌گفته شماری از سناتوران ایران پیش از این نیز در تمویل و تجهیز طالبان با سلاح‌های پیشرفته و فرستادن افغان‌ها به جنگ سوریه دست داشته‌است.

درین حال فضل الهادی مسلمیار رئیس این جرگه در نشست عمومی روز یکشنبه گفت، پاکستان و ایران در تلاش اختلاف زایی میان اقوام درین کشور بوده و حکومت افغانستان باید ابعاد و عاملان این حمله خونین را شناسایی کند.

او گفت:

"حادثه روز چهارشبنه بسیار خطرناک بود اگر ۱۰۰ حادثه دیگر هم صورت گیرد اما ما خواستار تحقیق و ارزیابی آن هستیم و نظر به معلومات و قسمی‌که که قرلق صاحب هم گفتند در آن جا پولیس و پیره داران گفتند که از کارت‌های یکی از سفارت‌ها استفاده شده و قرلق صاحب نام ایران را گرفتند، باید واضح گردد."

از سوی هم‌شماری از سناتوران نهاد‌های کشفی و امنیتی افغان را در کشف و جلوگیری از چنین حملات ناتوان و ناکام می‌خوانند.

این جرگه در نشست روز یکشنبه‌اش فیصله که به‌روز چهار شنبه مقام‌های امنیتی و استخباراتی افغانستان را برای پاسخگویی در خصوص رویدادهای اخیر در شهر کابل به‌این جرگه فرا می‌خواند.

آزاد: تا حال چنین شواهد بدست حکومت افغانستان قرار نگرفته است.
آزاد: تا حال چنین شواهد بدست حکومت افغانستان قرار نگرفته است.

اما این‌که در پیوند به‌حمله مرگبار اخیر در شهر کابل بررسی‌های به‌کجا رسیده و به راستی کدام کشور در آن دست داشته است، نجیب آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهور می‌گوید:

"در نشست امروز شورای امنیت ملی رئیس جمهور به مسئولان امنیتی هدایت داد تا آن حلقات را که در عقب مظاهره قرار داشتند و حادثه که در مراسم جنازه پسر ایزدیار صاحب به‌وقوع پیوست مسئولان امنیتی باید پاسخ دهند و با آنان برخورد قانونی صورت گیرد اما این‌که شما در مورد ایران گفتید تا حال چنین شواهد بدست حکومت افغانستان قرار نگرفته که نشان دهنده دست داشتن مستقیم ایران در حادثه روز چهارشنبه باشد اما تحقیقات ادامه دارد."

ولسی جرگه افغانستان نیز برای دومین بار در پیوند به‌حمله روز چهارشنبه گذشته، کشته و زخمی شدن شماری از معترضان و حمله انتحاری در جریان مراسم به‌خاکسپاری سالم ایزدیار پسر معاون اول مشرانو جرگه و یکی از معترضان، نشست فوق العاده برگزار کرده‌است.

محمد نذیر احمدزی معاون دوم این جرگه گفت که درین نشست اعضای این جرگه در نشست بعدی، فیصله خواهند کرد و با ایجاد طرحِ روی محاکمه برخی مسئولان امنیتی که در جلوگیری از این رویدادها کرده‌اند. قرار داد امنیتی و دفاعی با امریکا و نیز اجماع مردمی در پیوند به اوضاع امنیتی نتیجۀ خواهند رسید.

با این همه، سفارت ایران در کابل تا هنوز در باره اتهامات شماری از اعضای مشرانو جرگه در پیوند به این‌که در طرح ریزی حمله خونین اخیر در شهر کابل دست دارد یا نه، چیزی نگفته است.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG