لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۳۹

مقامات افغان سفر وزیر خارجه چین به افغانستان را امیدوار کننده می‎دانند


کمیسیون روابط بین‎المللی ولسی جرگه و شورای عالی صلح افغانستان سفر قریب الوقوع وزیر خارجه چین به این کشور را بخاطر آینده امیدوار کننده می‎دانند.

این در حالیست ‎که تاریخ دقیق سفر وزیر خارجه چین به افغانستان تا کنون روشن نگردیده‎است.

رئیس این کمیسیون روابط بین‎المللی ولسی جرگه می‎گوید، علاقمندی چین در بخش امنیتی و اقتصادی افغانستان بیشتر گردیده و حکومت افغانستان می‎تواند از این فرصت استفاده خوب نماید.

عبدالطیف ژوندی می‎گوید، چین نیاز افغانستان را در بخش امنیت و اقتصاد احساس کرده و علاقمندی زیادی بخاطر همکاری در این بخش‎ها دارد.

ژوندی: چین می‎تواند ضمانت در رابطه به افغانستان را از پاکستان بگیرد.
ژوندی: چین می‎تواند ضمانت در رابطه به افغانستان را از پاکستان بگیرد.

او روز چهارشنبه در صبحت با رادیو آزادی گفت، پس از ایجاد حکومت وحدت ملی این اولین سفر مقامات بلند رتبه چین به افغانستان است و آن کشور می‎تواند دیدگاه پاکستان را در رابطه به افغانستان تغییر دهد.

ژوندی افزود:

"چین می‎تواند ضمانت در رابطه به افغانستان را از پاکستان بگیرد بخاطر این‎که چین همکار خوب روابط استراتیژیک هر دو کشور است و بالای پاکستان تاثیر زیاد دارد به خاطر این مسئله امریکا هم اگر باشد گفتگوهای صلح موفقانه انجام شود و این مسئله به نفع افغانستان و پاکستان است."

به اساس اعلامیه ریاست جمهوری، وزیر خارجه چین بخاطر آماده‎گی‎ها برای برگزاری نشست میان کابل، اسلام آباد و بیجنگ بسیار زود به کابل سفر می‎نماید.

در خبرنامه آمده‎است که در این نشست علاوه بر سه کشور امریکا هم اشتراک می‎نماید که در مقایسه با نشست‎های گذشته متفاوت است و باید پاکستان از موقف حکومت افغانستان در راستای مبارزه علیه تروریزم حمایت نماید.

حکومت افغانستان همواره پاکستان را در امر مبارزه با تروریزم به سیاست دوگانه متهم نموده و گفته‎است که این کشور با تفکیک میان تروریست خوب و بد جنگ را در افغانستان ادامه می‎دهد.

بیرق های چهار کشور
بیرق های چهار کشور

چین قبل از این نیز عضو فعال برخی نشست‎های مهم در مورد افغانستان بوده‎است اما در جریان حدود دو سال که روابط میان کابل و اسلام آباد تیره شد روند نشست‎ها در مورد افغانستان نیز کمرنگ بوده‎است.

از سوی هم شورای عالی صلح افغانستان نقش چین را در تامین صلح و ثبات این کشور مهم می‎داند.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین‎المللی این شورا به رادیو آزادی گفت که موقف اخیر چین نشان دهنده شکل گیری یک اجماع منطقوی در مورد افغانستان است.

او افزود:

"رئیس جمهور چین در دیدار با رئیس جمهور محمد اشرف غنی در نشست سازمان شانگهای که هفته قبل در قزاقستان برگذار گردید گفته‎است که کشور اش از روند صلح افغانستان حمایت نموده و برای بهبود وضعیت به میزبانی نشست آماده‎است."

تاریخ برگزاری این نشست تا کنون مشخص نشده است اما حکومت افغانستان ابراز امیدواری می‎کند که در جریان سفر وزیر خارجه چین در این زمینه نیز پیشرفتی صورت گیرد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG