لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۲۰

ارگ: وزیر خارجه چین و یک هیئت پاکستانی به‌زودی به کابل می‌آیند


ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، وزیر خارجه چین و یک هیئت از پاکستان تا ده روز دیگر از کابل بازدید خواهند کرد.

سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز چهار شنبه در صحبت با رادیو آزادی هدف از سفر وانگ‌یی وزیر خارجه چین و هیئت پاکستانی به کابل را ایجاد یک میکانیزم برای بهبود روابط میان کابل و اسلام اباد خواند.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

شاه حسین مرتضوی گفت:

"در حاشیه نشست سران شانگ‌های رئیس جمهور افغانستان با همتایی چینایی‌اش و صدراعظم پاکستان ملاقات کرد، در آن ملاقات‌ها روی ازسرگیری گفتگو میان کابل و اسلام آباد توافق شد و چین به عنوان کشوری‌که با کابل و اسلام آباد روابط نزدیک دارد از این گفتگو‌ها نظارت خواهد کرد و در همین سلسله وزیر خارجه چین و یک هیئت پاکستانی به کابل می‌آیند."

به گفتۀ آقای مرتضوی گفتگو میان مقام‌های افغان، وزیر خارجه چین و هیئت پاکستانی بگونه جداگانه صورت خواهد گرفت و پس از ایجاد میکانیزم، در گفتگوی مستقیم میان کابل اسلام آباد و چین، ایالات متحده امریکا نیز اشتراک خواهد کرد.

اما سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان معلومات نداد که در هیئت پاکستانی کی‌ها شامل خواهند بود.

در همین حال مشاور امور خارجی صدراعظم پاکستان می‌گوید، وزیر خارجه چین به هدف احیای نشست سه جانبه میان اسلام آباد، کابل و پیکنگ از پاکستان و افغانستان بازدید خواهد کرد.

سرتاج عزیز مشاور امور خارجی صدراعظم پاکستان
سرتاج عزیز مشاور امور خارجی صدراعظم پاکستان

سرتاج عزیز در صحبت با رادیو آزادی هدف سفر وزیر خارجه چین به اسلام آباد و کابل را میانجیگری میان دو کشور خوانده گفت:

"در ملاقات میان صدراعظم نواز شریف و رئیس جمهور اشرف غنی در آستانه توافق شد که بازی اتهام که شدت گرفته باید پایان یابد و به پیش بروند چین مایل است که روابط میان افغانستان و پاکستان بهبود یابد و به همین هدف وزیر خارجه چین آخر ماه جاری آمده و گفتگو‌ها صورت خواهد گرفت."

روابط میان کابل و اسلام آباد پیش از بکار آمدن حکومت وحدت ملی در افغانستان به تیرگی گرائید.

مقام‌های افغان، اسلام آباد را به حمایت از گروه‌های شورشی که در داخل افغانستان فعالیت دارند متهم می‌کند، در تازه‌ترین مورد، مقام‌های افغان گفتند که حمله مرگبار چهاراهی زنبق شهر کابل که بیش از ۱۵۰ کشته به‌جا ماند از سوی شبکه حقانی به حمایت از اداره استخبارات پاکستان راه اندازی شده‌است.

پاکستان این اتهامات را رد می‌کند.

همچنان اسلام آباد در مورد حمله که چند ماه پیش یک زیارت را در ایالت سند هدف قرار داد گفت که مهاجمان از افغانستان وارد پاکستان شده‌اند و در اعتراض به آن راه سرحدی سپین بولدک چمن را بستند.

همچنان نیرو‌های سرحدی افغانستان و پاکستان در اوایل ماه می سال جاری در منطقه صفری سپین بولدک - چمن با هم درگیر شدند.

این درگیری پس از آن صورت گرفت که به گفت مقامات افغان، نیرو‌های سرحدی افغانستان جلو تیم سرشماری پاکستان را در قریه لقمان و نظر که در قلمرو افغانستان اند گرفتند.

XS
SM
MD
LG