لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۱۵

وزیری: امریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان بالای پاکستان فشار بیاورد


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، برای پیروزی جنگ امریکا در این‌کشور، وارد کردن فشارهای لازم بر پاکستان مهم است.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، در سال های گذشته فشار لازم برای دست کشیدن پاکستان از حمایت از تروریزم، وجود نداشته است.

وی گفت، نیاز است تا امریکا در استراتژی جدید اش برای افغانستان، به این مسئله توجه نموده و وارد کردن فشارهای لازم بر پاکستان را در نظر بگیرد.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وی افزود:

"آنچه که بسیار ضروری بود فشار بر حلقات استخباراتی یا پاکستان بود تا آنان از حمایت تروریستان دست می‌کشیدند، فشارلازم بر آنان وارد نشد و جنگ ادامه یافت، امریکا در تهیه استراتژی جدید اش باید به این مسئله متوجه شده باشد که بر پاکستان فشار لازم بیاورد تا آنان از حمایت تروریزم دست بکشند."

این اظهارات در حالی بیان می‌شوند که وزیر دفاع امریکا روز سه شنبه در مجلس سنای آن کشور گفته‌است، جنگ امریکا در افغانستان در حال پیروز شدن نیست.

جیمز متیس همچنان گفته‌است که طالبان سال خوبی را پُشت سرگذاشتند و افزوده که حضور دشمن در حال گسترش است و به گفته وی نیاز به اقدامات عاجل است.

او از استراتژی کنونی واشنگتن در افغانستان انتقاد کرده گفته که استراتژی جدید امریکا برای این‌کشور تا یک ماه دیگر اعلام خواهد شد.

از سوی هم هیئت اداری مشرانو جرگه افغانستان می‌گوید ایالات متحده امریکا استراتژی جدید اش را طوری آماده بسازد که لانه‌های تروریزم را در هر کجای که است، از بین ببرد.

نجیبه حسینی منشی این جرگه به رادیو آزادی گفت، چگونگی این استراتژی باید به نفع افغان‌ها تمام شود.

وی افزود:

"این استراتژی باید طوری باشد که در هر جای که لانه‌های تروریزم وآموزشگاه‌های تروریستان است در پاکستان و یا در جا های دیگر، ایالات متحده امریکا و نیروهای ائتلاف آنان را باید مورد حملات هوایی قرار داده و از بین برده و نابود بسازند و این یک راه حل خواهد بود."

این در حالیست که نزدیک به دو ماه قبل انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان مقالۀ توصیه‌یی را برای حکومت‌های افغانستان و امریکا زیر نام "تغییر استراتژی بازنده به استراتژی پیروز" به نشر رسانیده‌است.

در این مقاله آمده که پیروزی به معنای نابود کردن دشمنان نیست، بلکه می‌تواند به معنای غلبه سیاسی و استراتژیک و وادار ساختن دشمنان به قبول خواست‌‌ها باشد.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG