لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۰۸

ارگ: اظهارات سرتاج عزیز بیانگر هراس پاکستان از عملیات مشترک است


حکومت افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان می‌گوید، این‌گونه حرف‌ها نشان‌دهنده هراس پاکستان از چگونگی نظارت امریکا و چین از عملیات مشترک میان دو کشور است.

نجیب‌الله آزاد معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، موقعیت پناهگاه‌های تروریستان و آدرس پاکستان به‌حیث حامی آنان، برای جهانیان مشخص است.

نجیب الله آزاد معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
نجیب الله آزاد معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

وی گفت:

"حرف‌های آقای سرتاج عزیز بیانگر وارخطایی و ترس آنان است، زیرا در آیندۀ نزدیک زیر نظارت ایالات متحده امریکا و چین عملیات هماهنگ شروع می‌شود آنان پیش از پیش هراسان شده و این‌گونه اظهارات نشان دهنده نگرانی آنان است."

سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان به تازگی در مصاحبه با تلویزیون دولتی پاکستان، این‌بار رئیس جمهور افغانستان را متهم به حمایت از طالبان کرده‌است.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرند که رئیس جمهور غنی حدود ده روز قبل با پیشنهاد هیئت سناتوران امریکایی در مورد اجرای عملیات مشترک با پاکستان بر ضد تروریستان در امتداد خط دیورند، توافق کرد.

گفته شده که ایالات متحده امریکا از این عملیات که مراکز تروریستان را در دو سوی خط هدف قرار خواهند داد، نظارت می‌کند.

با آن‌که وزارت خارجه پاکستان ادعا کرده که تروریستان در خاک آن‌کشور حضور ندارند، اما سناتوران امریکایی گفته‌اند که موجودیت شبکه‌های هراس‌افگن در پاکستان دیگر پذیرفتنی نیستند.

در این میان شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند پاکستان با وارد کردن اتهامات بر افغانستان تلاش می‌کند تا فشار‌ها را کاهش داده و با تغییر ذهنیت‌ها به نفع خودش در ایجاد استراتژی امریکا برای افغانستان که در حال آماده شدن است، مداخله کند.

اسحاق اتمر یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت، نیاز است تا حکومت افغانستان اسناد و شواهد بیشتر از حمایت پاکستان از هراس‌افگنان را در اختیار ایالات متحده امریکا قرار دهد.

اسحاق اتمر یکی از آگاهان مسایل سیاسی
اسحاق اتمر یکی از آگاهان مسایل سیاسی

وی افزود:

"حکومت افغانستان باید ثابت بسازد که وقایع که در سال‌های گذشته از طریق شبکه حقانی و شبکه استخبارات پاکستان در افغانستان انجام شده، ثبوت آن را باید شورای امنیت ملل‌متحد و به مقام‌های ایالات متحده امریکا بدهند و همین لابی‌گری را این‌ها هم پیش ببرند."

در این میان ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید حکومت این‌کشور اسناد و شواهد انکار ناپذیر مبنی بر موجودیت پناهگاه‌های امن تروریستان در پاکستان در دست دارد و قبل از آغاز عملیات مشترک در دوسوی خط آن را همزمان در اختیار سه کشور، امریکا، چین و پاکستان قرار خواهد داد.

گزارش: سحر لیوال

XS
SM
MD
LG