لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۵

برخی فعالان: اگر به وضعیت امنیتی کندز توجه نشود با حکومت قطع روابط می‌کنیم


شماری از فعالان مدنی ولایت کندز هشدار می‎دهند، اگر به وضعیت امنیتی این ولایت توجه نشود، کندزیان با حکومت مرکزی قطع روابط خواهند کرد.

این فعالان کندز از حکومت می‎خواهند تا این ولایت را از آتش جنگ نجات دهد.

محمد رفیق کاکر یکی از این فعالان روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که ادامه بی‌تفاوتی دولت در باره چالش‎های امنیتی این ولایت پذیرفتنی نیست.

وی گفت که وضعیت موجود کندزیان را نگران کرده و اگر به این مسئله توجه جدی نشود با حکومت مرکزی قطع روابط خواهند کرد.

کاکر: ازین بیشتر خاموشی اختیار نمی‎کنیم.
کاکر: ازین بیشتر خاموشی اختیار نمی‎کنیم.

او افزود:

"اگر به وضعیت نا امن سمت شمال به ویژه کندز رسیده‎گی صورت نگیرد، ما ازین بیشتر خاموشی اختیار نمی‎کنیم و ما با بزرگان و متفذین این تصمیم را گرفتیم که با حکومت قطع روابط خواهیم کرد."

از سوی دیگر باشنده‎گان کندز و نماینده‎گان‌شان در شورای ولایتی از وضعیت امنیتی نگران اند، اما می‎گویند هرگز خواستار قطع روابط با حکومت مرکزی نیستند.

امرالدین ولی رئیس شورای ولایتی کندز در واکنش به تجمع فعالان مدنی گفت که چند فعال مدنی نماینده‎گی از تمام مردم این ولایت کرده نمی توانند.

او افزود:

"ما با هیچ وجه با حکومت مرکزی قطع روابط نمی‎کنیم، چون ما جز نظام هستیم و مردم ما حامی نظام است و وضعیت کشور و ولایت ما در حدی نیست که این حرف‎ها را بزنیم، اما ما به‌خاطر اصلاح نظام انتقاد و مشوره می‎کنیم."

کندز از مدت سه سال به این‌سو دستخوش نا امنی‎ها شده‎است.

بخش‎های از مرکز این ولایت دوبار به دست طالبان مسلح سقوط کرده‎است.

با آنکه حکومت تا حال عملیات متعدد را برای پاکسازی این ولایت راه اندازی کرده، اما گزارش‎های وجود دارد که هنوز هم مخالفان مسلح در اطراف شهر کندز فعالیت دارند.

از سوی هم دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‎گوید که نیروهای بیشتر به کندز فرستاده شده و عملیات که تا حال انجام شده‎اند نتایج خوبی را درپی داشتند.

وزیری: وزیر دفاع هدایت داده که تدابیر جدی در کندز اتخاذ شوند.
وزیری: وزیر دفاع هدایت داده که تدابیر جدی در کندز اتخاذ شوند.

وزیری افزود:

"وزیر دفاع هدایت داده که تدابیر جدی در کندز اتخاذ شوند، عملیات تصفیوی اجرا شوند تا دشمنان نابود شوند ما عملیات خوبی داشتیم و تلفات به دشمن وارد شده و نتایج خوبی به دست آوردیم و فعلاً هم عملیات ما جریان دارد."

شماری از کارشناسان نظامی از جمله صدیق ساحل می‎گوید که عوامل مختلف سبب نا امنی کندز شده‎اند.

به‌گفته وی، قاچاقبران مواد مخدر، حضور افراد مسلح ناشناس و مافیای معادن در نا امنی‎های این ولایت نقش دارند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG