لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۶

پاکستان: حکومت افغانستان باید مشوق‌های سیاسی را به طالبان پیشنهاد کند


سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان گفته‎است، حکومت افغانستان باید مشوق‌های سیاسی را برای طالبان افغان پیشنهاد کند تا آنان را به گفت‌وگوهای صلح بکشاند.

نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان که امروز در نشست خبری هفته‌وار در اسلام‌آباد صحبت می‎کرد، درین مورد بیشتر گفت:

زکریا: جنگ افغانستان هیچ گونه راه حل نظامی ندارد.
زکریا: جنگ افغانستان هیچ گونه راه حل نظامی ندارد.

"پاکستان معتقد است که جنگ افغانستان هیچ‌گونه راه حل نظامی ندارد. باید بر یک راه حل مبتنی بر مذاکره سیاسیی روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها تمرکز شود."

از نجیب‌الله آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان پرسیدیم که پاسخش درین مورد چیست؟

آزاد: دروازۀ حکومت افغانستان به روی همه باز است.
آزاد: دروازۀ حکومت افغانستان به روی همه باز است.

او در صحبت با رادیو آزادی درین مورد چنین گفت:

"دروازۀ حکومت افغانستان به‌روی همه باز است. نه به قوم، نه به مذهب و نه هم به زبان ارتباط دارد. هر کسی‌که بخواهد زیر چتر قانون اساسی افغانستان به حکومت و ملت کار کند، به آنان خوش آمدید می‎گوییم. ما به آن عده از طالبانی که با حکومت و مردم افغانستان می‎جنگند، بارها گفته‎ایم که با حکومت افغانستان و پروسۀ صلح یکجا شوند."

طالبان که چند ماه پیش عملیات منصوری را علیه حکومت افغانستان آغاز کردند، هنوز حاضر به گفت‌وگوهای صلح با حکومت این کشور نشده‎اند.

این در حالیست که ایالات متحده امریکا و متحدان ناتویش گفته‎اند که هزاران سرباز تازه نفس به افغانستان خواهند فرستاد تا نیروهای افغان را بیش از پیش یاری کنند.

شماری از ناظران می‎گویند، اعزام نیروی بیشتر نمی‎تواند به تنهایی کارساز باشد.

مایکل کوگلمن، کارشناس منطقه‌ای در مرکز وودرو ویلسن در واشنگتن است.

او در گفت‌وگوی تیلیفونی به رادیو آزادی گفت که اعزام نیروهای اضافی به افغانستان می‌تواند به نیروهای افغان روحیه بخشد، ولی به تنهایی نمی‌تواند جنگ افغانستان را به پایان برساند.

در حال حاضر بیش از سیزده هزار نیروی بین‌المللی در چهارچوب مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان فعالیت دارند که بیشترین‌شان نیروهای امریکایی هستند.

XS
SM
MD
LG