لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۰۰

قونسلگری ترکیه در بلخ از کودتای نافرجام در این کشورص یادبود کرد


قونسلگری ترکیه در زون شمال کشور از ۱۵ جولای یا نخستین سالروز کودتای نافرجام نظامی ترکیه در مزارشریف یادبود به عمل آورد.

مصطفی اردورین سر قونسل ترکیه در مزارشریف امروز شنبه به رسانه‌ها گفت این کودتا به‌تاریخ ۱۵ جولای از سوی سازمان تروریستی فتح الله گولن بر راه انداخته شده بود و هدف آن سقوط نظام و دولت قانونی ترکیه بود.

وی گفت این کودتا را فتح الله گولن یک روحانی ترک مقیم ایالات متحده امریکا طرح ریزی کرده بود و برای رسیدن به چنین هدف از ده‌ها سال تلاش داشت.

مصطفی اردورین سر قونسل ترکیه در مزارشریف
مصطفی اردورین سر قونسل ترکیه در مزارشریف

سرقونسل ترکیه گفت:

"در کودتا نا فرجام ترکیه که در ۱۵ جولای سال گذشته واقع شد، بیش از ۲۵۰ تن شهید و ۲۰۰۰ تن دیگر مجروح شدند، اما کودتا ناکام شد."

سر قونسل ترکیه در مزارشریف گفت تشکیلات فتح الله گولن در قالب یک سازمان خطرناک فعالیت می‌کند که در بیش از ۱۵۰ کشور جهان مراکز آموزش و رسانۀ دارد.

وی هشدار داد که دولت افغانستان باید از کودتای نا فرجام ترکیه درس عبرت گرفته و شکار توطیه های چنین سازمان تروریستی نشود.

وی گفت که سازمان گولن تشکیلات مخفی دارد و با ریا، پنهانکاری و سکوت در تلاش رسیدن به اهداف شوم خود در سرتاسر کشورهای است که در آن مراکز فعال آموزشی و رسانه یی دارد.

اما فتح الله گولن بار دیگر اتهامات در پیوند به دست داشتن در کودتای ترکیه را رد کرده است.

احمد توحیدی معاون والی بلخ در نخستین روز یادبود از کودتای نافرجام ترکیه گفت که افغانستان همیش با ترکیه روابط خوب داشته و در امر مبارزه با تروریزم دولت ترکیه با افغانستان همکار بوده‌است.

وی گفت:

"همه کشورها باید افغانستان را در امر مبارزه با تروریزم همکاری کند و ترکیه در این راستا با ما همکار خوب بوده‌است."

پیش از این نیز مقامات نهادهای دپلوماتیک ترکیه در افغانستان خواهان مسدود شد افغان - ترک شده بودند، که گفته می‌شود این مکاتب نیز از سوی سازمان فتح الله گولن مورد حمایت قرار دارد.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب‌ز

XS
SM
MD
LG