لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۳۴

واکنش امریکا و جاپان در پیوند به آزمایش راکت بالستیک کوریای شمالی


مقام‌های امریکا و جاپان تائید کرده‌اند که کوریای شمالی یک راکت بالستیک دیگر را به روز جمعه پرتاب کرده‌است.

جیف دیویس سخنگوی پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا به روز جمعه گفت، می‌تواند تائید کند که کوریالی شمالی یک راکت بالستیک را پرتاب کرده‌است.

وی افزود که در حال ارزیابی اند و معلومات بیشتر را به زودی ارائه خواهند کرد.

شینزو ابی صدراعظم جاپان پس از پرتاب این راکت گفت که یک نشست اضطراری مقام‌های این‌کشور را برگزار می‌کند.

یوشیهاید شوگا وزیر دولت جاپان که دارالانشای کابینه این کشور را رهبری می‌کند در مورد آزمایش یک راکت بالستیک از سوی کوریای شمالی به روز جمعه در یک نشست خبری در توکیو گفت:

" این یک اقدام خیلی خطرناک در زمینه مصونیت طیاره و کشتی‌ها و همچنان یک تخطی آشکار از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است. ما چنین اقدامات تحریک آمیز را که به تکرار از سوی کوریای شمالی صورت می‌گیرد پذیرفته نمی‌توانیم، علیه کوریای شمالی اعتراض کرده‌ایم و اقدامات اش را با شدیدترین الفاظ ممکن محکوم کرده‌ایم."

حتی پیش از پرتاب این راکت، تنش‌ها در شبه جزیره کوریا بالا بود.

ایالات متحده امریکا، جاپان و کوریای جنوبی به تکرار آزمایش‌های راکتی گذشته کوریای شمالی را محکوم کرده‌اند.

بالای برنامه های اتمی و راکت بالستیک کوریای شمالی به اساس قطعنامه های سازمان ملل متحد ممنوعیت وضع شده است اما کوریای شمالی به آزمایشات راکتی ادامه داده و می‌گوید، این اقدام برای جلوگیری از تهاجم از جانب امریکا ضروریست.

جنرال مارک میلر لوی درستیز اردوی امریکا به روز پنجشنبه هشدار داد که توانایی کوریای شمالی در راستای پرتاب راکت که به قلمرو امریکا برسد به طور قابل ملاحظه در حال پیشرفت و از آنچه که انتظار می‌رفت سریع‌تر است.

وی گفت، زمان برای دریافت راه حل دپلوماتیک به بحران بر سر برنامه های تسلیحاتی کوریای شمالی در حال تمام شدن است.

این در حالیست که مجلس سنای امریکا به روز پنجشنبه تقریباً به اتفاق آرا لایحه تحریم‌های شدید علیه روسیه، ایران و کوریای شمالی را تصویب کرد و این لایحه را برای توشیح به قصر سفید فرستاد.

XS
SM
MD
LG