لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۵۸

رسولی: دوسیه‌های ۳ معین سابق وزارت داخله تحت بررسی قرار دارند


جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان

لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید بررسی‌ها در مورد دوسیه‌های فساد اداری سه معین پیشین وزارت داخله افغانستان جریان دارد و بزودی تکمیل خواهد شد.

جمشید رسولی سخنگوی این اداره روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی با آنکه جزئیات نداد اما گفت که به زودی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد، تحقیقات در مورد این دوسیه‌ها را تکمیل می‌کند.

وی افزود:

" چندی قبل هیئت با بررسی‌های ابتدایی‌شان دوسیه را محول سارنوالی اختصاصی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری ساختند که این دوسیه در حال حاضر تحت بررسی این مرکز قرار دارد."

حدود هشت ماه قبل ارگ با صدور یک فرمان مجتبی پتنگ، جمیل جنبش و جمال ناصر صدیقی سه معین پیشین وزارت داخله افغانستان را به اتهام فساد ممنوع الخروج اعلام و به لوی سارنوالی معرفی کرد.

ارگ ریاست جمهوری همچنان در یک فرمان وظیفه عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلومات را به اتهام فساد به تعلیق در آورد.

سخنگوی لوی سارنوالی در پرسش به چگونگی رسیدگی به دوسیه اتهام فساد اداری بر وزیر مخابرات و تکنالوژی پاسخ نداد.

با آنکه به اساس قانون، لوی سارنوالی افغانستان باید در ظرف ۱۲۰ روز، رسیدگی به دوسیه اتهام فساد اداری بر این افراد را تکمیل می‎کرد، اما با گذشت ماه‌ها هنوز هم چنین نشده‎است.

تلاش کردیم نظر سه معین متهم شده به فساد اداری و وزیر پیشن مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را نیز داشته باشیم اما موفق نشدیم.

از سوی هم اداره عالی مبارزه با فساد اداری می‌گوید که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری به گونه مناسب و مطابق به خواست مردم در بررسی این دوسیه‌ها عمل نکرده‌است.

سیدحسین فخری رئیس این اداره به رادیو آزادی گفت:

"توقع مردم و نهاد‌های ملی و بین‌المللی این است که اداره لوی سارنوالی به این دشواری‌ها هر چه زودتر غلبه حاصل کند و فیصلۀ صادر شود که همه مردم راضی شوند."

در این میان خان زمان امرخیل رئیس شبکه مبارزه با فساد اداری می‌گوید اقدامات کُند حکومت در رسیدگی به دوسیه‌های جرایم سنگین فساد اداری، به باور مردم نسبت به ارگان‌های عدلی و قضایی صدمه می‌رساند.

وی گفت، فرهنگ معافیت از قانون و در نظر گرفتن مصلحت‌ها در نهاد‌های عدلی و قضایی بر مبارزه واقعی علیه فساد اداری سایه افگنده است.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG