لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۵

جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست پلانی تهیه می‌شود


وزارت شهر سازی تصمیم گرفته تا بخاطر جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست نظریات متخصصین را گرد آوری کرده و بر اساس آن، پلانِ را تهیه کند.

به همین هدف نشست علمی زیر نام (جلوگیری از خراب شدن محیط زیست) روز یکشنبه با شرکت شماری از متخصصین در کابل راه اندازی شد.

خشکسالی، گرمی هوا، عدم مدیریت درست از دریاها و آب‎های زیر زمینی، افزایش نفوس، قطع جنگلات، ساخت منازل و مارکیت‎ها در زمین‎های زراعتی ازعوامل استند که بالای محیط زیست شهرها و مناطق دوردست تاثیرمنفی بر جا گذاشته‎است.

سید سعادت منصور نادری وزیر شهر سازی درین نشست گفت که محیط زیست کنونی در کشور، مردم را با مشکلات زیادی رو به رو کرده و نیاز است تا برای جلوگیری از این مشکل پلانی ترتیب و از سوی ادارات مربوط عملی گردد.

نادری: خشکسالی در بحرانی شدن محیط زیست ما نقش دارند.
نادری: خشکسالی در بحرانی شدن محیط زیست ما نقش دارند.

او افزود:

" امروز عوامل طبیعی، خشکسالی در بحرانی شدن محیط زیست ما نقش دارند، تداوم جنگ‎ها، رشد متوازن شهرها، بی توجهی به منابع طبیعی همه دست به دست هم داده و فضای زنده‎گی در شهرهای ما را غیر قابل تحمل ساخته‎است."

وی گفت که متخصصین امور باید روی مشکل محیط زیست به گونه بحث و مشوره کنند که بر اساس آن، یک پلان عملی ترتیب شده وقابل تطبیق باشد.

در کنار این، مسئولان اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان نیز نسبت به وضعیت ناگوار محیط زیست در کشور نگرانی نشان داده و گفتند که عامل بزرگ مشکل موجود، عدم کنترول آب‎ها در کشور است.

عبدالولی مدقق معاون پالیسی این اداره گفت، ازحدود پنج سال به این طرف آب‎های کشور رو به کم شدن است و از آب موجود نیز مدیریت درست صورت نمی‎گیرد.

آقای مدقق گفت که حالا وقت آن رسیده‎است تا، تلاش‎ها برای حل این مشکل بیشتر گردد.

فضای کابل
فضای کابل

او افزود:

"در اثر ازیاد درجه حرارت در پنجاه سال گذشته، یخچال‎های بزرگتر و کوه‎های پامیر و هندوکش تا ۳۰ درصد کوچک شده‎اند،بیش از ۲،۵ میلیون نفوس افغانستان از خشکسالی متضرر شده‎اند و یا در مقابل اثرات خشکسالی اخیر و کمبود آب آسیب پذیر می‎باشند."

مسئولان می‎گویند، افغانستان برای حفظ محیط زیست خود منابع بسیاری دارد؛ اما در کنار دولت، نقش مردم نیز در حفظ محیط زیست بسیار مهم است.

یوسف پشتون مشاور ارشد رئیس جمهور بر آگهی دهی برای باشنده‎گان بخاطر حفظ محیط زیست تاکید کرد و گفت که استفاده درست از آب‎های زیر زمینی، پرهیز از قطع جنگلات و همسان این می‎تواند خطرهای محیط زیستی را از میان بردارد.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG