لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۱

اتهامات شماری از باشنده‌گان کشم بدخشان علیه مقامات این ولسوالی


شماری از باشنده‎گان ولسوالی کشم ولایت بدخشان خواهان برکناری قوماندان امنیه و آمر جنایی این ولسوالی از سوی حکومت اند.

آنان قوماندان امنیه و امر مبارزه با جرایم جنایی این ولسوالی را متهم به بی کفایتی و حمایت از مجرمین نموده، هُشدار می‌دهند که اگر حکومت به زودی در برکناری این مسئولان اقدام جدی نکند، ساکنان این ولسوالی خودشان دست بکار خواهند شد.

آن‎ها مسئولین مذکور را به حمایت از قاچاقبران مواد مخدر و مجرمین متهم می‎کنند.

حسیب الله و عبدالوهاب دو تنِ از باشنده‎گان ولسوالی کشم در این خصوص به رادیو آزادی چنین گفتند:

"یکی دو نفر که مسئول امنیتی در این ولسوالی هستند این‌ها چوکی‌های دولتی را اجاره کرده‎اند و درین‌جا به نا امنی و بی اتفاقی دامن می‌زنند. این مسئولان در تمامی قضایا دخیل هستند."

" می‌خواهیم قوماندان امنیه تبدیل شود، تا این ولسوالی امن شود و اگر دولت توجه نمی‌کند، خود مردم دست بکار می‌شوند و در آن‌صورت حکومت شکایت نداشته باشد."

کشم
کشم

باشنده‎گان این ولسوالی می‌گویند که این موضوع را چندین بار با مقام‌های حکومت مرکزی و حکومت محلی بدخشان شریک ساخته‎اند، اما تا هنوز در حصه برکناری این مسئولان محلی توجه نشده‎است.

بر بنیاد گفتۀ‌های این باشنده‎گان، مسئولان محلی ولسوالی کشم قصداً می‌خواهند که این ولسوالی را نا امن بسازند و همچنین در میان مردم نفاق افگنی می‌کنند.

امام علی و حمیدالله دوتن از باشنده‎گان این ولسوالی در این مورد به رادیو آزادی گفتند:

"آیا پیش حکومت قحطالرجال آمده ولسوالی زیبای امن و درجه یک بدخشان را به ارج مرج و تنش‌ها انداخته همین دولت خودش انداخته، چی مشکل است که این قوماندان بی‌کیفایت را برطرف نمی‌کند تا مردم از شر این‌ها خلاص شوند."

"نا امنی و بدبختی‌ها افزایش یافته و این مسئولان یکتعداد افراد را مسلح کرده‎اند از طرف شب فیر می‌کنند و مرد را بخاطر آرام نمی‌مانند و از سمت حکومتی شان سوء استفاده می‌کنند."

از سوی هم منور شاه محمدی قوماندان امنیه ولسوالی کشم بدخشان این اتهامات مردم را رده کرده می‌گوید کسانی‌که اعتراض دارند خواهان رهایی یک فرد مجرم از بازداشت پولیس اند، اما پولیس در مورد رهایی فرد متهم برچندین موارد جرایم جنایی به آنان پاسخ رده دادند.

بدخشان
بدخشان

"شب و روز وظیفه انجامی دادیم و در وظیفه خود صادق بودیم، مجرم و افراد مسلح غیر مسئول را گرفتیم و این مردم بخاطر خصومت‌های شخصی شان دست به این گونه طوطعۀ زده‎اند، چون ما افراد مسلح غیر مسئول و مجرمین را بازداشت می‌کنیم."

همزمان با این عبدالمعروف آمر مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیه ولسوالی کشم با رد این اتهامات مردم می‌گوید:

"پولیس را این‌ها به کار و به تطبیق قانون نمی‌مانند و بگونه مثال ما چندی پیش یک مجرم متکرر و دزد را بازداشت کردیم و حالا این‌ها این گونه غوغا را علیه ما برپا کرده‎اند."

خواستیم که در این مورد دیدگاهی قوماندان امنیه ولایت بدخشان را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های پی‌هم موفق به اینکار نشدیم.

ولسوالی کشم در قسمت غرب شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان در مسیر شاهراه بدخشان – تخار قرار داشته و یکی از ولسوالی‌های امن این ولایت شمرده می‌شود، اما درین اواخر باشنده‎گان این ولسوالی از حضور تفنگداران خود سر در منطقه ابراز نگرانی کرده و از از سران حکومت وحدت ملی می‌خواهند که به اسرع وقت به وضعِ جاری ولسوالی یاد شده توجه جدی نمایند.

اجمل آرین- بدخشان

XS
SM
MD
LG