لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۰۸

صدیقی: ممکن حمله هوایی گرشک ناشی از نفوذ مخالفان مسلح در قوای هوایی باشد


کشته شدن ده عسکر افغانستان در نتیحه حمله هوایی نیروهای امنیتی این کشور در ولسوالی گرشک ولایت هلمند با واکنش تند هیئت اداری مشرانو جرگه رو به رو شده‎است.

این هیئت مشرانو جرگه افغانستان می‎گوید، ممکن رویداد ولسوالی گرشک هلمند ناشی از نفوذ مخالفان مسلح دولت به صفوف قوای هوایی باشد.

آصف صدیقی معاون دوم این جرگه روز دو شنبه با بیان این مطلب به رادیو آزادی گفت، دولت باید کشته شدن ده سرباز امنیتی افغان در حمله هوایی در ولایت هلمند را بررسی همه جانبه کند.

صدیقی: این رویداد را اشتباه عنوان کرده نمی‎توانیم و قابل بخشش نیست.
صدیقی: این رویداد را اشتباه عنوان کرده نمی‎توانیم و قابل بخشش نیست.

صدیقی در باره برخی عوامل دیگر این رویداد نیز اشاره می‎کند:

"رویداد غم انگیز که در هلمند به وقوع پیوسته با تاسف باید بگویم که سربازان ما توسط طالبان نه بلکه توسط نیروهای هوایی کشته شده‎اند، من فکر می‎کنم که ممکن مخالفان مسلح دولت در قوای هوایی نفوذ کرده باشند یا این‎که از سوی استخبارات برای نیروهای هوایی راپور غلط داده شده باشد و یا این‎که بر اساس عقده‎های شخصی این رویداد به وقوع پیوسته اما به هر حال ما این رویداد را اشتباه عنوان کرده نمی‎توانیم و قابل بخشش نیست."

ده سرباز امنیتی روز یک شنبه در جریان یک ماموریت نیروهای هوایی افغان کشته شدند.

این بار دوم است که نظامیان افغان در حمله مشابه، هدف قرار می‎گیرند.

در ماه جولای در بمبارد نیروهای امریکایی شانزده سرباز افغان به گونه اشتباهی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

از نفوذ مخالفان مسلح دولت به صفوف نیروهای امنیتی پیش از این هم گزارش‎های نشر شده بود اما این اولین باریست که دست کم ده سرباز در حمله هوایی نیروهای افغان کشته می‎شوند.

قوای هوایی افغانستان
قوای هوایی افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‎گوید، این حمله به گونه اشتباهی از سوی نیروهای افغان صورت گرفته اما به گفته این وزارت، برای بررسی این رویداد یک هیئت به گرشک رفته‎است.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت روز دو شنبه به رادیو آزادی گفت:

"بر اساس اشتباه یا خطای نیروهای هوایی ما این سربازان شهید شده‎اند، امروز بر اساس دستور وزارت دفاع یک هیئت به گرشک رفته و در آن‎جا از نزدیک این رویداد را بررسی کرده و نتیجه آن را با وزارت دفاع شریک خواهند کرد."

به گفته وی، جزئیات بیشتر در باره این رویداد بعد از بررسی هیئت ارائه خواهد شد.

اما برخی اعضای مشرانو جرگه می‎گویند، اگر این رویداد به گونه جدی بررسی نشود و عاملین آن مجازات نگردد، احتمال بیشتر شدن رویدادهای اینچنینی به دور از امکان نیست.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG