لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۱

مهدی: مرد انتحاری در برابر چشمانم خود را انفجار داد


مهدی یکی از زخمی‎های حمله انتحاری بر مسجد امام زمان در کابل است که می‎گوید، مرد انتحاری در مقابل چشمانش وارد مسجد شد و دست به حمله انتحاری زد.

مهدی در بخش تداوی سوختگی شفاخانه استقلال کابل بستری است و قسمت‎های از بدن و صورتش سوختگی کامل دارد.

از قصه‎های مهدی چنین وانمود می‎شود که پیش از حمله انتحاری، شش قطار نماز گزار در مسجد امام زمان تشکیل شده بود و هر قطار شامل دوازده تا چهارده نماز گزار بود.

مهدی می‎گوید، او در صف چهارم نماز گزاران قرار داشت و مرد مشکوکی وارد مسجد شد که توجه شماری از نماز گزاران صف آخر را به خود جلب کرد.

شفاخانه استقلال
شفاخانه استقلال

او افزود:

"یک بچه آمد که حدود ۲۱ سال سن داشت، پیش روی من ستون مسجد بود و یک نفر جای نمی‎شد و خالی مانده بود و همین بچه آمد پیش روی من ایستاده شد، در همین وقت بود که نگهبان مسجد آمد و طرف همین بچه نگاه کرد و چیزی نگفت و رفت، بعد از آن یک دو نفر که پهلوی همین مرد مشکوک نشسته بودند به او گفتند که بیرون برو در وسط نماز آمدی نماز دیگران را خراب می‎کنی، بعد همین مرد مشکوک گفت صبر کن، همین شد که انفجار شد و دیگر چیزی به یادم نمانده."

مهدی در این رویداد برادر کوچک خود را از دست داده‎است.

پدر مهدی نیز در این رویداد زخمی شده که در شفاخانه وزیر محمد اکبر خان بستری است.

مهدی قصه می‎کند که هنگام ورود نماز گزاران به مسجد هیچ بازرسی بدنی وجود نداشت و همچنان به گفته او، هیچ نیروی امنیتی در دروازه ورودی مسجد به چشم نمی‎خوردند.

او افزود:

"تلاشی نمی‎شد کسی، تنها یک نفر بود که او هم نگهبان مسجد بود."

شامگاه روز جمعه یک حمله کننده انتحاری مواد انفجاری جاسازی شده در بدنش را در میان نماز گزاران مسجد امام زمان واقع در غرب کابل انفجار داد.

مسجد امام زمان
مسجد امام زمان

بر اساس اطلاعات وزارت داخله افغانستان، این رویداد ۵۶ کشته و ۵۵ زخمی بر جا گذاشته‎است.

نزدیکان قربانیان این رویداد نهادهای امنیتی را به سهل انگاری متهم کرده می‎گویند، هرچند مکان‎های مذهبی اهل تشیع با تهدیدهای مواجه‎اند اما پیش از حمله بر مسجد امام زمان، پولیس برای تامین امنیت نماز گزاران تدابیر اتخاذ نکرده بود.

اما قوماندانی پولیس زون ۱۰۱ آسمایی در کابل می‎گوید، آنان برای امنیت این مسجد پولیس مردمی را توظیف کرده بود.

محمد سالم احساس سرپرست این قوماندانی روز یک شنبه در جریان یک نشست خبری در این باره گفت:

"به اساس همکاری مردم ما در آن‎جا پولیس مردمی خود را تعبیه کرده‎ایم که در همین روز هم در این مسجد موجود بوده اما این‎که نتوانستند دشمن را شناسایی کنند و دشمن هدف شوم خود را در آن‎جا اجرا کرد."

احساس می‎گوید، به تمام نیروهای تحت امرش دستور داده تا از تمام امکانات برای تامین امنیت مساجد و نماز گزاران استفاده کنند.

به گفته او، تدابیر جدی تنها در مکان‎های مذهبی شیعیان اتخاذ نشده بلکه او می‎گوید، نیروهای امنیتی بیشتر مساجد شهر کابل را زیر پوشش دارند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG