لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۵۰

کمیسیون اصلاحات اداری هفده هزار بست خالی را به رقابت آزاد گذاشت


کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان، هفده هزار بست خالی را به رقابت آزاد گذاشت.

این کمیسیون می‎گوید، به دستور رئیس جمهور و به دنبال بررسی‎های سه ماهه مشخص شد که حدود هفده هزار بست خالی و خیالی در این کشور وجود دارد.

نادر نادری رئیس این کمیسیون روز پنج شنبه «۱۱ عقرب» به خبرنگاران در کابل گفت، از میان این بست‎ها، هشت هزار آن بست معلمی و بقیه در بخش مامورین پایین رتبه ملکی می‎باشند.

حدود هفده هزار بست در سطح وزارت خانه‎ها و ولایت‎ها خالی اند.

نادری گفت، این بست‎ها حالا به رقابت آزاد سپرده شده‎است.

نادر نادری
نادر نادری

او افزود:

"سه ماه پیش ما بررسی‎های جدی را در این باره آغاز کردیم که بست‎های خالی هم موجود بود و برخی بست‎های خیالی هم بود، حدود هفده هزار بست در سطح وزارت خانه‎ها و ولایت‎ها خالی اند که ما آن را به اعلان سپرده‎ایم، از این بست‎ها حدود ۹ هزار آن بست‎های پنج و شش می‎باشد و هشت هزار آن بست‎های معلمی است."

آقای نادری اضافه کرد که تمام شرایط مربوط به این بست‎ها به شمول تاریخ و فورم‎های اخذ امتحان از طریق وبسایت کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی اعلان خواهد شد.

به گفته وی، بست‎های اعلان شده شامل بخش‎های اداری، اقتصادی، باستان شناسی، پالیسی و پلان، تخنیک، تدارکات ولایتی، تربیت بدنی، تفتیس، تکنولوجی معلوماتی، حقوقی، دینی، زراعت و مالداری و ارتباطات عامه است.

همچنان بخش صحت عامه، صحت حیوانی، مالی، مدیریتی، منابع بشری، آموزش و نظارت از بخش‎های دیگر می‎باشد.

کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی همچنان می‎گوید، از میان هفده هزار بست، چهارده هزار آن مربوط ولایت‎ها و بقیه مربوط کابل می‎شود.

به گفته رئیس این کمیسیون، در حال حاضر زنان پنج درصد کارکنان دولت را تشکیل می‎دهند و در امتحان رقابتی آنان تلاش خواهند کرد تا با دادن پنج نمره امتیازی به زنان، سهم آنان را در نهادهای دولتی، افزایش دهند.

کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان در سال ۱۳۸۳ هجری شمسی، بر اساس فیصله «بن» و ماده پنحاه قانون اساسی، ایجاد شد.

اما از زمان ایجاد این کمیسیون، برخی انتقادها نسبت به کار و موجودیت فساد در سیستم تعینات این کمیسیون، موجود بوده‎است.

امتحان جذب کارمندان به یکی از وزارت خانه های افغانستان
امتحان جذب کارمندان به یکی از وزارت خانه های افغانستان

این در حالیست که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان چندی پیش نادر نادری را به عنوان رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی تعین کرد و بر اساس یک فرمان وزارت‎ها و دیگر ادارات را مکلف ساخت تا تمام بست‎های خالی ادارات مربوط شان را به این کمیسیون، بفرستند.

در همین حال شبکه مبارزه با فساد اداری در افغانستان بر شفافیت در پروسه امتحان و روند استخدام کامیاب شده‎ها در ادارات دولتی تاکید می‎کند.

خان زمان امرخیل رئیس این شبکه در این باره به رادیو آزادی گفت:

"من مطمئن هستم که این بار هم مانند گذشته امتحان به گونه شفاف اخذ خواهد شد، مسئولان کمیسیون این تلاش را به خرج دهند تا شفافیت در روند امتحان موجود باشد."

کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی حدود یک ماه پیش امتحان بست‎های تدارکات را اخذ کرد که روز سه شنبه نتایج ابتدایی این امتحان اعلان شد.

شبکه مبارزه با فساد اداری در افغانستان می‎گوید، کسانی که از طریق امتحان کمیسیون اصلاحات اداری به ادارات دولتی راه پیدا می‎کنند، ممکن با مشکلاتی از سوی مسئولان پیشین آن ادارات، رو به رو شوند.

کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی می‎گوید، روند استخدام در هفده هزار بست اعلان شده در مرکز و ولایات را، یک کمیته اختصاصی که شامل نماینده‎های برخی نهادهای دولتی، جامعه مدنی و رسانه‎ها می‎شود، مرحله به مرحله نظارت خواهد کرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG