لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۵۰

اعتراض باشنده‌گان ولسوالی چاه آب تخار در مورد کشتار مردم از سوی زورمندان محلی


ده‌ها تن از باشنده‌گان ولسوالی چاه آب تخار به شهر تالقان مرکز این ولایت آمده و در مقابل درب دفتر والی دست به اعتراض صلح‌آمیز زدند.

این معترضان می‌گویند، افراد مسلح غیر مسئول که در ولسوالی چاه آب دست به آزار و اذیت مردم می‌زنند و به قتل افراد ملکی متهم هستند، تا هنوز از سوی حکومت بازداشت نشده‌ و آزادانه گشت‌وگذار می‌کنند.

دو تن از بسته‌گان قربانیان ولسوالی چاه آب تخار که خواستند نام‌های‌شان ذکر نگردد به روز چهارشنبه « ۱۷ عقرب ۱۳۹۶» به رسانه‌ها چنین گفتند:

"سه جوان ما را به‌طور بی‌رحمانه به قتل رساندند و بالای ۸ زن، بشیر قانت به‌شمول قوماندانانش غلام حسینی، محمود، غلام حیدر، قوماندان تیشه و اسماعیل سفید تجاوز جنسی کردند، ما از رئیس جمهور خواهشمند هستیم که ما را از این ظلم و شکنجه خلاص کند."

"همین افراد بشیر قانت، قوماندان تیشه، غلام حسین، غلام حیدر، ارباب زینی، خیرالدین در دشت شور برادرم، پسر کاکایم و کاکایم را که به‌خاطر جمع‌آوری غله‌جات خود می‌رفتند، بی‌رحمانه به قتل رساندند. ما از دولت می‌خواهیم که قاتلان را بازداشت کرده و به کیفر اعمال‌شان برساند."

این باشنده‌گان ولسوالی چاه آب تخار از حضور گستردۀ تفنگ‌داران خودسر در این ولسوالی ابراز نگرانی کرده می‌گویند که هنوز هم غیر نظامیان با تهدیدات جدی افراد مسلح شماری از قوماندانان سابق جهادی مواجه اند و از سران حکومت وحدت ملی می‌خواهند که به وضعیت فعلی این ولسوالی توجه جدی نمایند.

دو تن دیگر از بسته‌گان قربانیان رویداد اخیر ولسوالی یاد شده که خواستند نام‌های‌شان گرفته نشود در این مورد چنین می‌گویند:

"ما از رئیس جمهور متشکر هستیم که هیئت حقیقت‌یاب را به این‌جا فرستاد تا این موضوع را بررسی کند و ما از رئیس جمهور خواهشمند هستیم که موضوع شهدای ما را جدی پیگیری کند."

"افراد قوماندان بشیر قانت بالای حریم خانه ما حمله کردند و بسیار به شکل بی‌رحمانه برادر ۲۴ ساله من را به قتل رساندند و ما از رئیس جمهور می‌خواهیم که عاملان قتل مردم ما را بازداشت بکند و به جزای اعمال‌شان برساند."

از سوی دیگر سنت‌الله تیمور سخنگوی والی تخار می‌گوید، افرادی‌که به قتل غیر نظامیان و انجام انواع جنایات در ولسوالی چاه آب متهم هستند، در هر سطح که باشند بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی سپرده خواهند شد.

وی افزود:

"افرادی‌که متهم به قتل و جنایت در ولسوالی چاه آب هستند، ولو که در سطوح و سمت‌های بلند باشند ما آن‌ها را در کم‌ترین زمان بازداشت می‌کنیم و به ارگان‌های عدلی و قضایی می‌سپاریم."

قبل از این مشرانو جرگه افغانستان نیز شکنجه و کشتار مردم از سوی زورمندان محلی در تخار را دردآور خوانده و تأکید کرده بود که حکومت باید هرچه زودتر به این معضل رسیدگی کند.

شماری از نماینده‌های ولایت تخار در مشرانو جرگه گفته بودند که درگیری میان بشیر قانِت و فیض‌الله دو قوماندان غیر مسئول شش ماه می‌شود که در این ولایت ادامه دارد.

به‌گفته این سناتوران بشیر قانِت که از قوماندان‌های پیشین حزب اسلامی است، به حمله بر یک مسجد و کشتار نمازگزاران در ۲۰ ماه اسد سال روان نیز متهم است.

باشنده‌گان و مقام‌های محلی تخار قبلاً گفته‌اند که در این حمله بیشتر از ۲۹ تن از نمازگزاران جان باخته اند.

خواستیم در این مورد با قوماندان بشیر قانت نیز صحبت نمائیم، اما پس از تلاش‎های زیاد موفق به این‏‌کار نشدیم.

ساکنان ولسوالی چاه آب تخار، افراد مسلح غیر مسئول وابسته به شماری از قوماندانان سابق جهادی را در این ولسوالی تهدید بزرگ در برابر غیر نظامیان دانسته می‌گویند که تفنگ‌داران خودسر در منطقه در برابر مردم از هیچ نوع ظلم و جنایت دریغ نمی‌ورزند و از حکومت مرکزی می‌خواهند تا گروپ‌های افراد مسلح غیر مسئول را در این ولسوالی خلع سلاح نمایند و اشخاصی‌که به قتل افراد ملکی متهم هستند بازداشت و به ارگان‌های عدلی و قضایی بسپارند.

گزارش: اجمل آرین

XS
SM
MD
LG