لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۵۰

نگرانی‌های برخی از اعضای ولسی جرگه در مورد رویدادهای اخیر امنیتی در افغانستان


شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان می‎گویند، دلیل اصلی افزایش نا امنی‎ها، بیشتر شدن فعالیت‎های مخالفین مسلح و حملات گروهی آنان در مرکز و ولایات کشور سهل‌انگاری و ناتوانی ارگان‎های کشفی و استخباراتی می‎باشد.

آنان روز چهارشنبه «۱۷عقرب ۱۳۹۶» در نشست عمومی این جرگه در رابطه به وضعیت امنیتی کشور ابراز نگرانی کرده از حکومت خواستند تا فعالیت‎های ارگان‎های کشفی و استخباراتی را به‌گونه جدی بررسی کرده و از هر رویداد پیش آمده در کشور از آنان بپرسد.

صالح محمد صالح عضو کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه در این مورد گفت:

"بالای ارگان‎های کشفی و استخباراتی پول بی‌جا مصرف می‎شود. فساد در همین ارگان‎ها است. اگر در این ادرات اصلاحات آورده شود، ما از ۸۰ در صد مشکلات خلاص می‎شویم از وقوع چنین حملات و اختطاف‎ها نیز جلوگیری می‎شود."

ذهیر سعادت یک‌تن دیگر از اعضای ولسی جرگه ارگان‎های کشفی و استخباراتی را به سهل‌انگاری در وظایف‌شان متهم کرد.

او افزود:

"در این اواخر گروه‎های تروریستی طالبان، داعش و حتی حقانی به شکل دسته جمعی نیروهای‎شان را بسیج می‎سازند و بعداً بالای یک پوسته امنیتی حمله می‎کند. این استخبارات، کشف، ریاست امنیت چه وظیفه دارند که از آن جلوگیری نمی‎کنند؟"

ولسی جرگه افغانستان در حالی از افزایش نا امنی‎ها و وضعیت ناگوار در کشور ابراز نگرانی می‎کند که روز سه شنبۀ هفته جاری مخالفین مسلح بالای تلویزیون شمشاد حمله گروهی کردند.

در عین حال هفته گذشته نیز یک حمله انتحاری در ساحه دیپلوماتیک وزیر محمد اکبر خان شهر کابل نیز صورت گرفت.

نیروهای افغان هنگام انتقال قربانیان حمله اخیر در وزیر محمد اکبر خان کابل
نیروهای افغان هنگام انتقال قربانیان حمله اخیر در وزیر محمد اکبر خان کابل

علاوه بر آن سه شنبه هفته جاری حمله انتحاری بالای اکادمی پولیس میدان وردک نیز صورت گرفته که مسئولیت آن را طالبان مسلح بر عهده گرفتند.

این در حالیست که گزارش‎های زیادی از حملات مخالفین مسلح در مرکز و ولایات به نشر رسیده که این مسئله مردم را نگران ساخته‎است.

از سوی هم وزارت داخله افغانستان می‎گوید، ارگان‎های کشفی و استخباراتی به‌خاطر جلوگیری و خنثی کردن حملات مخالفین مسلح تلاش می‎نمایند.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت:

"ارگان‌های کشفی و استخباراتی کارهای‌شان را به اندازه توان‌شان پیش می‎برند. برای ارگان‎های کشفی و استخباراتی پلان‎های اپراتیفی داده شده‌است. ان‌شاءالله که وضعیت امنیتی کشور به خصوص در شهر کابل بهتر می‎شود."

این بار اول نیست که اعضای ولسی جرگه روی فعالیت‎های ارگان‎های کشفی و امنیتی به‌خاطر بیشتر شدن حملات انتحاری انتقاد می‎کنند، بلکه پیش از این نیز نهادهای جامعه مدنی چنین انتقادها داشته‎اند.

اما پیش از این ریاست امنیت ملی گفته‎است که نیروهای امنیتی افغان به‌خاطر تأمین امنیت تلاش‌هایشان را بیشتر ساخته و از وقوع بیشتر حملات انتحاری و انفجاری در کشور جلوگیری کرده‎اند.

گزارش: فرشته ندا

تصاویر کمره‌های امنیتی تلویزیون شمشاد
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

XS
SM
MD
LG