لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۵۵

ناتو در بارۀ مأموریت حمایت قاطع و اعزام عساکر بیشتر به افغانستان بحث می‌کند


وزیران دفاع ناتو و شرکای‌شان امروز پنجشنبه "۱۸ عقرب ۱۳۹۶" در بروکسل پایتخت بلجیم در بارۀ مأموریت حمایت قاطع در افغانستان بحث و گفت‌و‌گو می‌کنند.

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو در روز نخست این نشست دیروز چهارشنبه «۱۷ عقرب ۱۳۹۶» به خبرنگاران گفت که اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان از مسایل کلیدی مورد بحث است.

اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان از مسایل کلیدی مورد بحث است.

او افزود:

"وضعیت امنیتی ناپایدار است. اما نیروهای افغان در حال پیشرفت هستند، و نگذاشته اند که طالبان به اهداف استراتژیک خود برسند. ایالات متحده در حال حاضر نیرو های بیشتری را به افغانستان اعزام می‌کند، و بسیاری از متحدان و شرکای دیگر نیز در حال سپردن تعهدات بیشتر هستند."

ینس ستولتنبرگ
ینس ستولتنبرگ

قرار است شمار نیرو های مأموریت حمایت قاطع از حدود ۱۳ هزار به حدود ۱۶ هزار افزایش یابد.

هدف اصلی مأموریت حمایت قاطع که در جنوری سال ۲۰۱۵ آغاز شد، آموزش، کمک و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است.

در نشست امروز، دگر جنرال طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان و هیئت همراه‌اش نیز اشتراک می‌کنند.

جنرال جان نیکُلسن فرماندۀ عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان هم در میان اشتراک کننده‌گان است.

این در حالی است که طالبان و گروه تندرو موسوم به دولت اسلامی یا داعش به تازه‌گی تحرکات‌شان را در شماری از مناطق افغانستان افزایش داده‌اند.

با این وصف، پیام ستولتنبرگ به طالبان روشن بود، این که ناتو در کنار افغانستان خواهد ماند و نیرو های افغان را در جنگ علیه طالبان و سازمان‌های تروریستی بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

در کنار مسایل امنیتی، اصلاحات سیاسی هم برای ناتو مهم است.

آقای ستولتنبرگ دیروز چهارشنبه «۱۷ عقرب ۱۳۹۶» بر اهمیت برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی و نیز انتخابات ریاست جمهوری آینده تأکید کرد و گفت که ناتو در برقراری امنیت برای برگزاری این روندهای دموکراتیک، نیروهای افغان را کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG