لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۵

انجمن حقوقدانان: برخی فرمان‎های صادر شدۀ حکومت خلاف قانون اساسی اند


انجمن حقوقدانان افغانستان می‎گوید که شماری از فرمان‎های صادر شده از سوی حکومت وحدت ملی خلاف قانون اساسی اند.

این انجمن می‎گوید که حکومت شماری از قوانین نافذه را از نظر دور انداخته و به جای آن مطابق میل‌اش فرمان‎های تقنینی را به شکل قانون نافذ کرده‎است.

گل احمد مددزی رئیس این انجمن روز سه شنبه «۲۳ عقرب ۱۳۹۶» در یک نشست خبری گفت که این اقدامات حکومت به خصوص رئیس جمهور نشان می‎دهد که حکومت جاگزین شورای ملی شده و فرمان‎های تقنینی را به میل خویش به شکل قانون نافذ می‎کند.

مددزی از شورای ملی خواست تا جلو این‌گونه اقدامات حکومت را بگیرد.

مددزی: حکومت همواره مایل بوده تا از صلاحیت‌هایش استفاه سوء کند.
مددزی: حکومت همواره مایل بوده تا از صلاحیت‌هایش استفاه سوء کند.

او افزود:

"شمار دقیق این فرمان‎ها اکنون نزد ما نیست، اما فرمان‎های زیادی خلاف قانون اساسی از سوی حکوت فعلی و گذشته صادر شده‎است. حکومت همواره مایل بوده تا از صلاحیت‌هایش استفاه سوء کند، اما این وظیفه قوه مقننه است تا جلو آن را بگیرد."

آقای مددزی گفت، حکومت دو روز قبل از آغاز اجلاس دوم سال جاری تقنینی شورای ملی در ۱۴ سنبله، ۱۴ فرمان تقنینی را به نام مصوبه کابینه صادر کرد که در قانون اساسی تسجیل نیافته‎است.

به‌گفته وی، از این میان در فرمان شماره ۱۵۸ که در مورد افسران، بریدملان، ساتمنان است در تناسب به قانون گذشته حد اقل ۳ سال و حد اکثر ۹ سال حق کار افسران را می‎گیرد و سبب کاهش فیصدی معاش تقاعد هم شده‎است.

آقای مددزی گفت که صادر کردن فرمان ۱۵۸ از صلاحیت حکومت بیرون بوده و به‌گفته وی، این تجاوز آشکار به صلاحیت‎های شورای ملی است.

این در حالیست که رئیس جمهور غنی روز یکشنبه در پایان پنجمین کنفرانس سارنوالان گفت که افغان‎ها از بی‌قانونی به ستوه آمده‎اند.

آقای غنی همچنان به گروه‎های مسلح غیر مسئول هشدار داد که در صورت ادامه فعالیت‎های غیر قانونی‌شان، زندانی خواهند شد.

ودیر صافی
ودیر صافی

سخنگویان حکومت از ابراز نظر در مورد انتقاد انجمن حقوقدانان افغانستان خودداری کردند، اما شماری از حقوقدانان می‎گویند، فرمان‎های مغایر با قانون اساسی کشور، باید لغو شوند.

ودیر صافی یکی ازین حقوقدانان افزود:

"آن‎ها باید این فرمان‎ها را زمانی صادر می‎کردند که خلاف قانون اساسی نمی‎بود و اگر مغایر باشد آنان مجبور اند تا این فرمان‎ها را دوباره لغوه کنند."

آقای صافی گفت که رئیس جمهور تنها هنگام رخصتی شورای ملی، آن‎هم در صورت ضرورت می‎تواند فرمان تقنینی صادر کند، اما به باور وی به شرطی‎که شمار فرمان‎های تقنینی زیاد نباشد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG