لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۵

مأموریت حمایت قاطع ناتو می‌گوید عملیات نظامی در فصل جنگی سال آینده تشدید میابد


قوماندان عمومی مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان از تشدید عملیات‎های نظامی در فصل جنگی سال آینده و حضور شمار بیشتر از نیروهای امریکایی در میدان‎های جنگ در افغانستان خبر داده‎است.

جنرال جان نیکلسن می‎گوید، افزایش قوای امریکایی در افغانستان که با همتاهای افغان‌شان کار خواهند کرد تا سال ۲۰۱۸ طالبان را در این کشور عقب خواهد زد، ولی وی نگرانی اش را نیز ابراز داشته گفت که آن‎ها در خطر جدی قرار خواهند داشت.

نیکلسن دیروز به خبرنگاران گفت، حدود هزار مشاور نظامی در فصل جنگی سال آینده در عملیت‎های نظامی در میدان‎های جنگ خواهند بود.

جنرال نیکلسن
جنرال نیکلسن

او گفت این سربازان امریکایی به سطح کندک فعالیت خواهند داشت، ساختار نظامی که اغلباً ۳۰۰ تا ۴۰۰ سرباز را در بر دارد.

جنرال نیکلسن گفت، خطرات بیشتر خواهد بود، ولی این را نگفت که آیا این کندک‎ها، حمایت هوایی یا توانایی‎های نظارتی را در اختیار خواهند داشت یا نه؟

جنرال جان نیکلسن در مورد پاکستان نیز اظهاراتی داشته گفت، تا حال تغییری را در حمایت پاکستان از تندروان ندیده‎است، باوجود آن که رئیس جمهور ترمپ موقف تندتری را در برابر اسلام‌آباد اختیار کرده‎است.

نیکلسن گفت استخبارات پاکستان با شبکه حقانی رابطه دارد و هم شواهدی در دست اند که از رابطه ایران با طالبان در غرب افغانستان حکایت می‎کنند.

مقامات امریکایی از دیر به این‌سو از آنچه که بی‌تفاوتی پاکستان در اقدام علیه طالبان و شبکه حقانی می‎دانند، مأیوس بوده اند.

تندروانی که با استفاده از مخفیگاه های‎شان در پاکستان، حملاتی را در افغانستان انجام می‎دهند.

رئیس جمهور ترمپ در ماه اگست استراتژی جدیدش برای افغانستان و جنوب آسیا را اعلان نموده و پاکستان را به سبب حمایتش از تندروان افغان مورد انتقاد شدید قرار داده بود.

وی پاکستان را متهم به پناه دادن به "اجنت‎های شر طلب" نموده و گفته بود این کشور به تندروانی اقامتگاه‎های امن داده‎است که شورش‎های را علیه حکومت حمایت شده از سوی امریکا در کابل به پیش می‎برند.

امریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را در لیست تروریستان شامل ساخت.
امریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را در لیست تروریستان شامل ساخت.

مقامات امریکایی ابراز امیدواری کرده بودند که روابط بین امریکا و پاکستان بعد از آزادی یک زوج کانادایی و سه کودکش که در ماه اکتوبر در پاکستان رها شدند، بهبود یابد.

این زوج در افغانستان ربوده شده بود.

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی حمایت قاطع ناتو در افغانستان دیروز به خبرنگاران گفت، ما امیدوار دیدن تغییراتی هستیم که امیدوار آنیم، یعنی با پاکستان کار نموده و تروریستانی را محو نماییم که در سرحد میان دو کشور رفت و آمد دارند.

نیکلسن گفت به باور وی رهبران ارشد طالبان در پاکستان مستقرند در حالی‎که مقامات متوسط این گروه در افغانستان اند.

نیکلسن گفت با مقامات دیگر ارشد امریکایی موافق است که اداره استخبارات پاکستان یا "آی اس آی" با شبکه حقانی رابطه دارد.

امریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را در لیست تروریستان شامل ساخت.

پاکستان می‎گوید، برای سرکوب تروریستان همکاری زیاد با ایالات متحده کرده‎است.

نیکلسن دیروز این را هم گفت که شواهدی را در مورد موجودیت رابطه بین ایران و طالبان در غرب افغانستان دیده‎است و موضوع را از نزدیک بررسی می‎کنند.

نیکلسن خوشبینی‌اش را در مورد اوضاع افغانستان ابراز داشته گفت به باور وی به سمت پیروزی در افغانستان در حرکت اند.

به گزارش آژانس خبری رویترز، مقامات امریکایی در جنگ ۱۶ ساله افغانستان بار بار خوشبینی‌شان را از اوضاع افغانستان ابراز کرده‎اند، ولی وضعیت این کشور به‌گفته شماری زیاد از مقامات امریکایی هنوز هم در یک بن بست قرار دارد.

بر اساس گزارش تازه یک نهاد تحقیقاتی امریکایی طالبان در شش ماه گذشته مناطقی بیشتری را در افغانستان تحت کنترول خود در آورده‎اند.

XS
SM
MD
LG