لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۰

تحولات تازه در محاکمه یک بانکر ترکی در امریکا چی است؟


محاکمه یک بانکر ترکی در ایالات متحده امریکا ادامه دارد و یک تاجر ایرانی-ترکی به حیث شاهد دولتی این قضیه، شهادت داده‎است که به ایران در امر سر پیچی از تحریم‎های وضع شده کمک کرده‎است.

  • این محکمه از چند روز به اینسو ادامه دارد، تحولات تازه در آن چیست؟
  • عکس العمل حکومت ترکیه در این مورد چی بوده‎است؟

رضا ضراب (Reza Zarrab) تجار ترکی – ایرانی در محکمه ایالت نیویارک امریکا که برای چند روز در آن محاکمه محمد آکان اتیلا (Mehmet Hakan Atilla) بانکر ترکی ادامه دارد، شهادت داد که پنجاه میلیون دالر امریکایی را به محمد ظفر کاگلایان (Mehmet Zafer Caglayan) وزیر سابق اقتصاد ترکیه رشوت داده‎است.

ضراب راست اتیلا چپ
ضراب راست اتیلا چپ

ضراب می‎گوید، این رشوت که برای وزیر سابق اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۲ میلادی داده شد، بخشی از توطیه بود تا به ایران کمک کند که از حدود یک میلیارد دالر تحریم‎های وضع شده، سرپیچی کند.

بانکر ترکی محمد آکان اتیلا متهم است که رضا ضراب را در مساعدت برای فراهم ساختن زمینه برای سرپیچی ایران از تحریم‎ها، مشارکت کرده‎است.

آقای ضراب ۳۴ سال دارد، وی جرمش را در مورد اتهامات وارده پذیرفته‎است و اینک به حیث مهمترین شاهد دولتی عمل می‎کند.

ضراب گفته‎است، محمد ظفر کاگلایان وزیر سابق اقتصاد ترکیه برایش گفته بود که کمک می‎کند و منفعت را با هم نصف خواهند کرد.

محمد ظفر کاگلایان که از وی در این قضیه یاد شده، تا هنوز آزاد بوده و اتهامات وارده را رد کرده‎است.

مقامات امریکا می‎گویند، قضیه رضا ضراب و شرکایش از تحقیقات حکومت ترکیه اتخاذ شده‎است.

اردوغان از امریکا خواسته‎است تا در مورد تنظیم اتهامنامه بر ضد کاگلایان تجدید نظر کند.
اردوغان از امریکا خواسته‎است تا در مورد تنظیم اتهامنامه بر ضد کاگلایان تجدید نظر کند.

سیداردا کماراجو (Sidhardha Kamaraju) دستیار سارونوال امریکا به محکمه گفته‎است، رضا ضراب یک توطیه بزرگ را در سطح بلند سازماندهی کرده‎است تا به ایران در امر سرپیچی از تحریم‎ها کمک کرده، برای ایران زمینه آن را فراهم کند که یک میلیارد دالر امریکایی پول عایدات نفت را در بازارهای اقتصادی امریکا و جهان بدوران بیاندازد.

این پول بعد هم از طریق چندین انتقال بانکی پولشویی شده و بخشی از آن از طریق نهادهای اقتصادی امریکا و در تخطی از تحریم‎های وضع شده صورت گرفته‎است.

بانکر ترکی محمد آکان اتیلا نیز اتهامات وارده بالای خود را پذیرفته‎است.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه از امریکا خواسته‎است تا در مورد تنظیم اتهامنامه بر ضد محمد ظفر کاگلایان وزیر سابق اقتصاد ترکیه تجدید نظر کند.

همچنان قبل از آن‎که رضا ضراب تجار ترکی – ایرانی به حیث شاهد دولتی معرفی شود، رجب طیب اردوغان به تکرار از حکومت امریکا خواسته بود، وی را از زندان رها کند.

XS
SM
MD
LG