لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۷ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۵۵

وزارت دفاع: پس از سفر متیس به پاکستان باز هم نشانۀ فشار بالای شورشیان دیده نمی‌شود


Pakistan, - locator map

وزارت دفاع ملی افغانستان پس از گذشت حدود سه روز از مسافرت جیمز متیس وزیر دفاع امریکا به پاکستان می‌گوید، هنوز نشانۀ وجود ندارد که وارد شدن فشار از سوی پاکستان بالای شورشیان را ثابت سازد.

این بار اول نیست که ایالات متحده با جدیت از مقام‌های پاکستان می‌خواهد که علیه گروه‌‌های شورشی تندرو در خاک آن‌کشور مبارزه جدی کنند و از حمایت آنان دست بردارند.

اما مقام‌های افغان و امریکایی می‌گویند، تا هنوز شاهد تغییر در موقف پاکستان نبوده‌اند.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا به روز دوشنبه به اسلام‌آباد رفت تا بر مقام‌های پاکستانی فشار بیاورد که علیه گروه‌های شورشی در پاکستان مبارزه جدی کنند و تلاش‌های بیشتر درین بخش به خرچ دهند.

با وصف آن‌که در ابتدأ در مورد اقدامات امریکا در زمینۀ تشویش پاکستان برای مبارزه واقعی علیه تندروان خوشبینی‌های وجود داشت، اما وزارت دفاع افغانستان پس از گذشت حدود سه روز از مسافرت متیس به پاکستان نسبت به نتیجۀ این فشارها خوشبین به نظر نمی‌رسد.

وزارت دفاع افغانستان پس از مسافرت متیس به پاکستان نسبت به نتیجۀ این فشارها خوشبین به نظر نمی‌رسد.

دولت وزیری
دولت وزیری

جنرال دولت وزیری، سخنگوی این وزارت دیشب «۱۵ قوس ۱۳۹۶» به رادیو آزادی درین مورد گفت:

"ما تا هنوز شاهد نشانۀ نبوده‌ایم که حکومت پاکستان بالای مخالفین فشار آورده باشد و یا از حمایت تروریستان دست کشیده باشد. آرزوی ما اینست که پاکستان از حمایت تروریستان دست بکشد و نگذارد در آن‌کشور پناهگاه‌ها داشته باشند، مثلی که ما به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهیم. اگر حکومت پاکستان نیز همین‌گونه عمل کند، جنگ به پایان خواهد رسید."

جیمز متیس هنگام سفر به اسلام‌آباد، با شاهد خاقان عباسی صدراعظم، قمر جاوید باجوه لوی درستیز و شمار دیگر از مقام‌های پاکستانی دیدار کرده‌است.

او از رهبران پاکستان خواسته تا تلاش‌های شان را در مبارزه علیه شورشیانی که امریکا و متحدینش را در افغانستان هدف قرار می‌دهند، دو برابر سازند.

پنتاگون نیز با پخش یک خبرنامه گفته‌است که متیس در مورد نقش پاکستان در پروسه صلح افغانستان سخن گفته و تأکید کرده که پاکستان باید مبارزه‌اش علیه تروریستان را شدت بخشد.

جمیز متیس با قمر جاوید باجوه
جمیز متیس با قمر جاوید باجوه

​رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که مقام‌های امریکایی به این باور اند که با وصف مسافرت مقام‌های حکومت امریکا به پاکستان و تأکید شان روی تغییر موضع پاکستان در پیوند به حمایتش از شورشیان، در موقف پاکستان تغییر دیده نمی‌شود.

سفر روز دوشنبۀ متیس به پاکستان نخستین سفر او به‌عنوان وزیر دفاع امریکا به پاکستان است.

رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا نیز اخیراً از اسلام‌آباد دیدن کرد.

پاکستان بارها اتهام‌ها مبنی بر حمایتش از گروه‌های شورشی تندرو را رد کرده و ادعا می‌کند که در مبارزه علیه تروریزم همکاری کرده‌است.

XS
SM
MD
LG