لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۴۰

بیجا شده‌های فاریاب، سرپل و جوزجان چشم به راه کمک‌های بیشتر اند


درگیری و جنگ بین نیروهای افغان و گروه‌های طالبان و داعش در این اواخر در ولایت های فاریاب، سرپل و جوزجان در شمال افغانستان هزاران خانواده را به شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان آواره کرده‌است.

به گفته مقامات محلی جوزجان، در این اواخر بیشتر از چهار هزار خانواده از ولسوالی دولت آباد فاریاب و شماری از ولسوالی‌های جوزجان بیجا شده‌اند.

این بیجا شده‌ها دشوار ترین روزهای زنده‌گی شانرا در سردی هوا سپری می‌کنند.

طوطی خال یک زن ۵۰ ساله که از ولسوالی درزاب بیجا شده و فعلاً در قریه نوآباد عید محله شهر شبرغان زنده‌گی می‌کند، می‌گوید که آن‌ها در یک اطاق چهار تا پنج فامیل زنده‌گی می‌کنند.

وی با چشمان پُر از اشک روز شنبه "۱۶جدی۱۳۹۶" به رادیو آزادی گفت:

"زنده‌گی ما بسیار خراب است، اطفال ما نه مکتب رفته می‌توانند، نه کتاب و کتابچه دارند، نه لباس و نه خوردنی دارند. در یک اطاق چهار و پنج فامیل زنده‌گی می‌کنیم. کمک‌های‌که صورت گرفته بسیار ناچیز است."

فصل زمستان زنده‌گی را برای این بیجا شده‌ها سخت تر ساخته‌است.

این‌ها از حکومت می‌خواهند که کمک‌های بیشتر را برای بهبود زنده‌گی شان در نظر بگیرد.

در همین حال سید طالب سادات رئیس امور مهاجرین ولایت جوزجان می‌گوید که از چند روز به این‌سو توزیع کمک‌های مؤسسات امداد رسان به بیجا شده‌ها دارند.

به‌گفته وی، تا فعلاً برای دو هزار خانواده کمک‌های زمستانی توزیع گردیده‌است.

وی افزود:

"امروز خوشبختانه دفتر (جی پی) و روز گذشته دفتر (زوا) مواد خوراکی و غیر خوراکی از قبیل آرد، کمپل، چوب سوخت و پول نقد برای شان توزیع نمودند از این‌که تعداد بیجا شده‌ها زیاد است ما همه روزه توزیع داریم."

ولی خانواده‌های که از این مساعدت‌ها مستفید شده‌اند این کمک‌ها را ناچیز دانسته از حکومت مرکزی و مؤسسات داخلی و خارجی می‌خواهند تا برای رفع مشکلات شان در این فصل زمستان کمک‌های بیشتر فراهم کنند.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG