لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۰۰

شبکه مبارزه با فساد اداری: زورمندان مبارزه با فساد را به نحوی به چالش کشیده‌اند


شبکه مبارزه با فساد اداری از تلاش‌های حکومت در راستای مبارزه با فساد ستایش می‌کند اما تأکید دارد که هنوزهم برخی زورمندان در برابر مبارزه با فساد مانع واقع می‌شوند.

شبکه مبارزه با فساد اداری می‌گوید که زورمندان در چند سال گذشته در داخل نظام نفوذ کرده و مبارزه با فساد را به نحوی به چالش کشیده‌اند.

خان‌زمان امرخیل رئیس این شبکه روز پنجشنبه «۲۱ جدی ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که اقدامات حکومت در خصوص مبارزه با فساد اداری قابل ستایش است اما حضور زورمندان در داخل و بیرون از نظام این روند را متأثر ساخته‌است.

​به گفتۀ او:

"هر اقدام که در خصوص مبارزه با فساد انجام می‌شود باید مورد ستایش قرار گیرد اما زورمندان در برابر اصلاحات که حکومت می‌خواهد آن‌را عملی سازد مانع ایجاد کرده و حتی آنان در سیستم و نظام دخیل اند."

آقای امرخیل تأکید کرد که جامعه جهانی و مردم حکومت را در راستای مبارزه با فساد حمایت کرده و حکومت باید این مبارزه با جدیت به پیش ببرد.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که در جریان هفته جاری محکمه ابتدائیه مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری شماری از مقامات پیشین و برحال وزارت‌های داخله، حج اوقاف و یک عضو شورای ولایتی بلخ را به دلیل سوی استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی محکوم به حبس نمود.

به اساس گزارش‌ها، مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری که در سال ۱۳۹۵ ایجاد گردید تا حال ده‌ها مقام بلند پایه حکومت پیشین و فعلی‌را در محکمه‌های علنی محکوم به مجازات کرده‌است.

در این حال محمد عبده یک عضو کمیسیون مبارزه با فساد اداری ولسی جرگه تلاش‌های حکومت در راستای مبارزه با فساد را مهم می‌داند اما می‌گوید این تلاش‌ها کافی نیست.

ریاست جمهوری افغانستان نیز روند مبارزه با فساد اداری را یک پروسۀ زمان‌گیر می‌داند اما اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با فساد را مؤثر می‌داند.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در مورد به رادیو آزادی گفت:

شاه حسین مرتضوی
شاه حسین مرتضوی

"بدون شک که مبارزه با فساد یک پروسه زمان‌گیر و دشوار است ولی اقدامات که صورت گرفته اقدامات بسیار خوب بوده‌است همه این اقدامات نشان دهنده تصمیم جدی حکومت است و هر روز تلاش می‌شود که شفافیت و نظارت بیشتر گردد."

آقای مرتضوی می‌گوید اکنون نیز روند اصلاحات در بخش تدارکات، ارزیابی قراردادهای ادارات دولتی و محاکمه اراکین حکومتی به گونه یکسان از سوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری ادامه داشته و تلاش می‌شود تا شفافیت به گونه کامل در همه ادارات حکومتی تأمین گردد.

در این حال کمیسیون مبارزه با فساد اداری ولسی جرگه نیز تأکید می‌کند که حکومت مطابق به تعهدات که با جامعه جهانی و مردم دارد باید در برابر مفسدین جدی عمل کرده و عدالت را به صورت درست آن تامین نماید.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG