لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۰۹

نزدیک به هشتاد زندانی حزب اسلامی از زندان آزاد شدند


نزدیک به هشتاد زندانی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار روز پنج‌شنبه «۲۱ جدی ۱۳۹۶» از زندان آزاد شدند.

در سومین مرحله رهایی زندانیان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار این بار ۷۵ تن آنان از زندان آزاد شدند.

حزب اسلامی به رهبری حکمتیار می‌گوید که این زندانیان به اساس توافقنامه صلح میان حکومت افغانستان و این حزب رها گردیده‌اند.

گلبدین حکمتیار
گلبدین حکمتیار

نادر افغان یکی از سخنگویان این حزب هنگام رهایی این زندانیان به رادیو آزادی در مورد رهایی این زندانیان گفت:

"برای شما بهتر معلوم است که به اساس توافقنامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت ظرف دو ماه باید تمام زندانیان حزب اسلامی از بند رها می‌شدند اما متاسفانه برخی مشکلات در داخل حکومت وحدت ملی وجود دارد و برخی حلقات نیز هستند که مانع رهایی این زندانیان می‌شوند و مشکلات دفتری نیز است، که به اساس آن این روند بسیار به کندی پیش می‌رود."

آقای افغان می‌گوید، در داخل و بیرون حکومت برخی حلقات وجود دارند که مانع عملی شدن توافقنامه صلح میان حزب اسلامی به رهبری حکمتیار و حکومت می‌شوند و آنان نمی‌خواهند که زندانیان این حزب از بند رها شوند.

در داخل و بیرون حکومت برخی حلقات وجود دارند که مانع عملی شدن توافقنامه صلح میان حزب اسلامی به رهبری حکمتیار و حکومت می‌شوند

پیش از این نیز به تاریخ ۱۵ ثور سال جاری ۵۳ تن از زندانیان حزب اسلامی و در دور دوم یک روز پیش از عید سعید اضحی نیز ۱۶ تن از اعضای حزب اسلامی از زندان رها گردیدند.

حزب اسلامی می‌گوید، ۲۵۰۰ تن از اعضای این حزب در زندان‌های افغانستان به سر می‌برند و مطابق توافقنامه صلح باید آنان از بند رها شوند.

اما عتیق الله صافی عضو کمیسیون رهایی زندانیان این حزب به رادیو آزادی گفت که روز پنجشنبه تنها ۶۴ تن از زندانیان این حزب از محبس رها شده و ده تن‌شان به علت نا معلومی آزاد نشده‌اند.

توافقنامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان در ماه میزان سال گذشته خورشیدی به امضا رسید که به گفته اعضای حزب اسلامی، رهایی زندانیان این حزب بخشی از این توافقنامه را تشکیل می‌دهد.

پیش از این برخی مسئولان حزب اسلامی انتقاد کرده بودند که بر اساس توافق انجام شده میان حکومت و این حزب زندانیان آنان رها نگردیده اند.

از سوی هم نصرالله صفاری مسئول بخش موافقتنامه سیاسی دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، از زندانیان رها شده، تضمین گرفته شده تا دوباره به میدان جنگ نروند.

او افزود:

"به دقت کار صورت می‌گیرد که باید تفکیک نمایم که آیا این افراد مربوط حزب اسلامی اند یا خیر به شما معلوم است که این پروسه بسیار به کندی پیش می‌رود و کندی این روند به این دلیل است که بسیار به دقت دوسیه‌های آنان بررسی می‌شود و هیچ فردی که جرم سنگین انجام داده باشد شامل این پروسه نمی‌شود، ما محبوسین سیاسی و نظامی حزب اسلامی را که دعوای حق العبدی بالای آنان نباشد و کدام جرم جنایی را انجام نداده باشند از قید رها می‌نمایم."

از سوی هم شماری از کارشناسان مسایل سیاسی می‌گویند، رهایی زندانیان حزب اسلامی به رهبری حکمتیار از بند سبب می‌شود تا مخالفین مسلح تشویق به رو آوردن به پروسه صلح شوند.

ناصر شفیق یکتن از این کارشناسان می‌گوید، حزب اسلامی باید برای این زندانیان زمینه بهتری را فراهم نماید تا آنان باری دیگر علیه حکومت نه جنگند.

XS
SM
MD
LG