لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۵۱

محافظین بند برق پوزلیچ: از ۶ ماه به این سو حقوق خود را دریافت نکرده‌ایم


غور

شماری از محافظین بند برق پوزه‌لیچ غور به دلیل عدم دریافت حقوق شان شکایت دارند.

آنان می‌گویند که از شش ماه به این سو علاوه بر این‎که حقوق شان را دریافت نکردند اکنون هم به نبود مواد غذایی، کمبود تجهیزات نظامی و مواد سوخت دچار اند.

این محافظین که شمار شان به ۳۰ تن می‎رسد از شرکت قرار داد کننده خواهان پرداخت حقوق شان هستند.

به گفته آنان بارها این مشکل شان را با مسئولان شرکت قرار داد کننده و اداره محلی این ولایت در میان گذاشته‎اند اما تا اکنون هیچ اقدام صورت نگرفته‎است.

امیر جان و شمس الحق دو تن از این محافظین به رادیو آزادی می‌گویند:

"یکی از گاردهای بند برق پوزه‌لیچهستم. حدود شش ماه شده که به ما معاش نرسیده، ‌از طریق همین شرکت که باما قرار داد کرده همین شرکت به ما معاش نداده، ‌نه نان داریم نه آب داریم نه معاش رسیده،‌ به هر جای‎که ما می‎رویم و مشکل خود را مطرح می‎کنیم مقامات هم صدای ما را نمی‎شنوند."

"ما به خاطری یک لقمه نان می‎آیم کار می‎کنیم اما کسی نه صدای ما را می‎شنود و نه برای ما معاش می‎دهد شش ماه شده که گرسنه هستیم و اگر همین قسم باشد ما هر کاری که از دست ما بیاید در برابر شرکت انجام می‎دهیم."

غور
غور

به گفته این محافظین دست به دست شدن قرار داد، کار بند برق پوزه‌لیچ از روس الکترو به قرارداد کننده دومی که افغان شاهین بود از افغان شاهین به جاوید راتب از دلایلی اند که آنان حقوق شان را دریافت نکرده‎اند و سرنوشت این بند برق نیز معلوم نیست.

با این حال عزت الله، مسئول شرکت جاوید راتب می‎گوید که مسئولیت پرداخت حقوق محافظین این بند را شرکت روس الکترو به عهده دارد و آنان هیچ مسئولیت ندارند.

به گفته وی، آنان این موضوع را فردا با وزارت انرژی و آب و نماینده شرکت روس الکترو در میان خواهند گذاشت.

وی افزود:

"محافظین امنیتی مربوط به شرکت روس الکترو یک شرکت روسی است می‎باشد و ما کدام مسئولیت نداریم و ما در برابر کاریگرهای خود مسئول هستیم و باید شرکت روسی معاش این ها را بپردازد."

خواستیم تا دیدگاه مسئولان شرکت روس الکترو را نیز با خود داشته باشیم اما موفق نشدیم.

از سوی هم عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور می‌گوید در کنار نپرداختن حقوق محافظین بند برق پوزه‌لیچ، کار این بند نیز به کندی پیش می‌رود.

آقای خطیبی می‎گوید در صورتی‎که شرکت جاوید راتب مشکل حقوقی محافظین اش را حل نکند،‌ آنان صدای این محافظین را با مقامات مرکزی در میان می‌گذارند.

او افزود:

"شرکت جاوید راتب مکلفیت دارد که نیروهای امنیتی خود را که محافظیت از بند برق می‎کند معاش شان را بپردازد چون معاش آن‎ها از طریق مستوفیت اجرا نمیشود اداره محلی در این جا دخیل نیست، ‌در صورتی‎که بازهم جاوید راتب در این باره کوتاهی کند اداره محلی صدای گاردها را به مراجع مربوط می‎رساند."

کار بند برق پوزه‌لیچ حدود چهار سال پیش توسط شرکت روس الکترو در شرق شهر فیروزکوه به هزینه بیش از ۱۵ میلیون دالر آمریکای با ظرفیت ۵ میگاوات برق قرار داد شد و کمتر از یک و نیم ماه دیگر به تحویل دهی این پروژه باقی مانده‎است اما گفته می‎شود که تا هنوز کار این بند برق بیست درصد هم به پیش نرفته‎است.

گزارش: قدیر غفوری- غور

XS
SM
MD
LG