لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۵۴

استقبال امریکا از تلاش‌های روسیه برای گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان


سفیر امریکا در کابل از تلاش‎های سازندۀ روسیه در باره گفت‎وگوهای صلح میان طالبان مسلح و حکومت افغانستان، استقبال کرد.

جان باس سفیر امریکا در کابل روز پنج‌شنبه «۲۸ جدی ۱۳۹۶» در یک نشست خبری گفت، امریکا در این بخش از هر تلاش که سبب کامیاب شدن پروسه صلح به رهبری افغان‎ها شود، حمایت می‎کند.

باس هرچند پیغام مثبت روسیه در بخش صلح را استقبال کرد، اما گفت در این بخش باید هر ابتکار و تلاش به رهبری افغان‎ها صورت گیرد.

جان باس

او افزود:

"ما هر یک از کشورها را تشویق می‎کنیم که این‌جا در افغانستان یک نقش مثبت ایفا کرده و پروسه صلح را که از سوی افغان‎ها ایجاد شده و رهبری می‎شود حمایت کنند، در باره روسیه باید بگویم که نقش سازنده آن‎ها را ستایش می‎کنیم و از سیگنال‎های مثبت مسکو استقبال می‎کنیم."

این اظهارات در حالی صورت می‎گیرند که یک روز پیش روسیه خواهان آغاز فوری گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه روسیه در یک اعلامیه گفته‎است، این کشور آماده‌است که ازین گفت‌وگوها میزبانی کند.

در این اعلامیه آمده‌است که روسیه قویاً سفارش می‎کند که گفت‌وگوها هرچه زودتر آغاز شوند تا جنگ داخلی کاهش یابد.

مقام‌های افغان جنگِ جاری در افغانستان را جنگ داخلی ندانسته و می‌گویند که این جنگ از بیرون بر افغانستان تحمیل شده‎است.

در همین حال شورای عالی صلح افغانستان نیز در اشاره به نقش روسیه از این اعلان استقبال کرده‎است.

اسماعیل قاسمیار عضو و مشاور روابط بین‌المللی این شورا روز پنج‌شنبه در صحبت با رادیو آزادی با بیان این مطلب همچنان گفت، در این باره شرایط باید طوری مساعد شوند که حساسیت برانگیز نشوند.

اسماعیل قاسمیار

او افزود:

"اما باید بگویم که امیدوار هستیم که شرایط را طوری مساعد بسازند که حساسیت برانگیز نشود، رقابتی که بین روسیه و امریکا است این‎ها به حد اقل برسند، نه بسیار زیاد شود که یکی بر ضد دیگر برای ما ضرر نرسانند."

اعلامیۀ وزارت خارجۀ روسیه نیز در حالی منتشر شده‎است که بر اساس گزارش خبرگزاری "دی پی اِی" جرمنی، هیئت دفتر طالبان در قطر برای انجام گفت‌و‌گو‌ها با مقام‌های پاکستانی به شهر مری در نزدیک اسلام‌آباد رسیده‌است.

این خبرگزاری گزارش داده‌است که این هیئت طالبان به رهبری شهاب‌الدین دلاور با مقام‌های پاکستانی در این مورد بحث می‌کند که گفت‌وگوهای صلح از سر گرفته شوند.

روسیه یکی از کشورهای خوانده می‎شود که بر اساس گزارش برخی رسانه‎ها، اخیراً تماس‎های را با طالبان برقرار کرده‎است و بر اساس برخی ادعاهای صورت گرفته این کشور طالبان را در افغانستان حمایت می‎کند.

این کشور پیش از این حد اقل میزبان سه نشستی بوده که در آن از طالبان خواسته شده تا به پروسه صلح افغانستان یکجا شوند.

آخرین نشست در این باره به تاریخ ۲۵ حمل سال روان هجری شمسی در مسکو برگزار شد که در آن نماینده‎های افغانستان، چین، ایران، هند، پاکستان، قرغزستان، تاجکستان، ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان حضور داشتند.

در این حال فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان روز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت، با توجه به این که روسیه با طالبان ارتباط دارد، می‎تواند در پروسه صلح افغانستان نقش مثبت ایفا کند.

فضل هادی مسلمیار

او افزود:

"پاکستان، ایران و روسیه با طالبان هماهنگ کار می‎کنند فقط شیوۀ این هماهنگی فرق می‎کند. اگر روسیه تلاش صادقانه کند حتماً مؤثر تمام می‎شود، شما می‎دانید که سه مذاکره در مسکو صورت گرفته ان‌شاالله امیدواریم که مفید تمام شود. خدا کند که به نفع طالبان مفید تمام نشود و برای مذاکره مفید تمام شود، ما به مذاکره خوشبین هستیم."

از سوی دیگر مشاور روابط بین‌المللی شورای عالی صلح به رادیو آزادی می‎گوید، هرچند اولویت افغانستان به برگزاری گفت‎وگوهای صلح در داخل کشور است، اما به‌گفته وی اگر روسیه در این راستا جدی است، زمان و مکان این گفت‎وگوها می‎تواند قابل غور باشد.

گزارش: نصرت پارسا

  • جزئیات قبلی

یک عضو شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، آنان از آماده‌گی روسیه برای میزبانی گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان استقبال می‌کنند.

پس از آن‌که روسیه برای میزبانی گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان آماده‌گی خود را اعلام کرد، یک عضو شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، آنان در پرنسیپ از این آماده‌گی اعلام حمایت می‌کنند.

اسماعیل قاسمیار عضو و مشاور روابط بین‌المللی این شورا روز پنج‌شنبه «۲۸ جدی ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی با بیان این مطلب همچنان گفت، در این باره شرایط باید طوری مساعد شود که حساسیت برانگیز نشود.

اسماعیل قاسمیار
اسماعیل قاسمیار

او افزود:

"اما باید بگویم که امیدوار هستیم که شرایط را طوری مساعد بسازند که حساسیت برانگیز نشود، رقابتی‌که بین روسیه و امریکا است این‌ها به حد اقل برسند، نه بسیار زیاد شود که یکی بر ضد دیگر برای ما ضرر برسانند."

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که یک روز پیش روسیه خواهان آغاز فوری گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه روسیه در یک اعلامیه گفته است، این کشور آماده‌است که ازین گفت‌وگوها میزبانی کند.

در این اعلامیه آمده‌است که روسیه قویاً سفارش می‌کند که گفت‌وگوها هرچه زودتر آغاز شود تا جنگ داخلی کاهش یابد.

مقام‌های افغان جنگِ جاری در افغانستان را جنگ داخلی ندانسته و می‌گویند که این جنگ از بیرون بر افغانستان تحمیل شده‌است.

اعلامیه وزارت خارجه روسیه نیز در حالی منتشر شده‌است که بر اساس گزارش خبرگزاری "دی پی اِی" جرمنی، هیئت دفتر طالبان در قطر برای انجام گفت‌و‌گو‌ها با مقام‌های پاکستانی به شهر مری در نزدیک اسلام‌آباد رسیده‌است.

این خبرگزاری گزارش داده‌است که این هیئت طالبان به رهبری شهاب‌الدین دلاور با مقام‌های پاکستانی در این مورد بحث می‌کند که گفت‌وگوهای صلح از سر گرفته شود.

روسیه یکی از کشورهای خوانده می‌شود که بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها، اخیراً تماس‌های را با طالبان برقرار کرده‌است و بر اساس برخی ادعاهای صورت گرفته این کشور طالبان را در افغانستان حمایت می‌کند.

این کشور پیش از این حد اقل میزبان سه نشستی بوده که در آن از طالبان خواسته شده تا به پروسه صلح افغانستان یکجا شوند.

آخرین نشست در این باره به تاریخ ۲۵ حمل سال روان هجری شمسی در مسکو برگزار شد که در آن نماینده‌های افغانستان، چین، ایران، هند، پاکستان، قرغزستان، تاجکستان، ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان حضور داشتند.

با توجه به این که روسیه با طالبان ارتباط دارد، می‌تواند در پروسه صلح افغانستان نقش مثبت ایفأ کند.

در این حال فضل‌هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان روز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت، با توجه به این که روسیه با طالبان ارتباط دارد، می‌تواند در پروسه صلح افغانستان نقش مثبت ایفأ کند.

فضل هادی مسلمیار
فضل هادی مسلمیار

او افزود:

"پاکستان، ایران و روسیه با طالبان هماهنگ کار می‌کنند فقط شیوه این هماهنگی فرق می‌کند، اگر روسیه تلاش صادقانه کند حتماً مؤثر تمام می‌شود. شما می‌دانید که سه مذاکره در مسکو صورت گرفته ان‌شاءالله امیدواریم که مفید تمام شود، خدا کند که به نفع طالبان مفید تمام نشود و برای مذاکره مفید تمام شود. ما به مذاکره خوشبین هستیم."

از سوی دیگر اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین‌المللی شورای عالی صلح به رادیو آزادی می‌گوید، هرچند اولویت افغانستان به برگزاری گفت‌وگوهای صلح در داخل کشور است، اما به‌گفته وی اگر روسیه در این راستا جدی است، زمان و مکان این گفت‌وگوها می‌تواند قابل غور باشد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG