لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۵۵

وزارت مهاجرین تلاش می‌کند برای برگشت اضطراری افغان‌ها از پاکستان آماده‌گی بگیرد


وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید، اگر تلاش‌های دیپلوماتیک کابل با اسلام‌آباد برای تمدید مدت اقامت مهاجرین افغان نتیجه ندهد، آنان تلاش می‌کنند تا برای برگشت اضطراری مهاجرین افغان از پاکستان آماده‌گی بگیرند.

پس از آن که پاکستان برای اقامت مهاجرین افغان در آن کشور یک ماه مهلت تعیین کرد، وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید، آنان تلاش می‌کنند تا از طریق دیپلوماتیک پاکستان را قناعت دهند تا مدت اقامت این مهاجرین را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید کند.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت روز چهار شنبه «۲۰ جدی ۱۳۹۶» به رادیو آزادی همچنان گفت، در صورت که تلاش‌های دیپلوماتیک نتیجه ندهد، افغانستان برای برگشت اضطراری مهاجرین آماده‌گی خواهد گرفت.

حفیظ احمد میاخیل
حفیظ احمد میاخیل

​او افزود:

"در این زمینه ما با یک تعداد نهادهای ملی و بین‌المللی کار می‌کنیم تا آماده‌گی‌ها در داخل کشور برای برگشت اضطراری اتخاد شود. انتظار ما از پاکستان این است که موضوع مهاجرت را سیاسی نسازد، همچنان تفاهم که قبلاً کرده‌اند، بر اساس آن تفاهم مدت اقامت هموطنان ما را در آن کشور برای یک سال تمدید کند."

آقای میاخیل این را هم می‌گوید که برگشت اضطراری مهاجرین افغان از پاکستان به کشور شاید مشکلاتی را ایجاد کند.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، پاکستان به تازه‌گی برای مهاجرین افغان یک ماه مهلت تعیین کرده تا به افغانستان برگردند.

از سوی دیگر، به‌گفته وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان حدود دو نیم ماه پیش در نشست استانبول میان مقامات افغان و پاکستانی تفاهمنامه‌ای به امضا رسید که بر اساس آن مدت اقامت مهاجرین افغان در پاکستان تا پایان سال روان میلادی تمدید خواهد شد.

به‌گفته مسئولان در این وزارت در حال حاضر یک اعشاریه چهار میلیون مهاجر افغان که اسناد قانونی مهاجرت دارند در پاکستان زنده‌گی می‌کنند.

این وزارت پیش از این خبر داده‌است که در طی دو نیم سال اخیر بیش از دو میلیون مهاجر افغان از کشورهای خارجی به‌خصوص پاکستان به کشور عودت کرده‌اند.

پیش از این کمیشنری عالی سازمان ملل‌متحد در امور پناهنده‌گان نیز گفته‌است، فشارهای مستقیم و غیر مستقیم بالای مهاجرین عمل خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی می‌باشد.

نادر فرهاد سخنگوی این کمیشنری روز شنبه همین هفته به رادیو آزادی گفت که فیصله اخیر پاکستان در قبال مهاجرین افغان بر خلاف تعهدات قبلی آن کشور می‌باشد.

در همین حال رئیس کمیسیون امور سرحدات، قبایل و مهاجرین مشرانو جرگه می‌گوید، برگشت تمام مهاجرین افغان از پاکستان در یک ماه کار دشواری خواهد بود.

محمد آجان منگل روز چهارشنبه به رادیو آزادی همچنان گفت، تعیین مهلت یک ماهه برای مهاجرین افغان از سوی پاکستان، یک اقدام سیاسی است.

او افزود:

"این اقدام آن‌ها یک جنبه سیاسی دارد، زمانی که مناسبات‌شان با امریکا خراب شد آن‌ها جزای آن را به مهاجرین افغان می‌دهند، این کار خوب نیست، این عمل غیر قانونی است."

موضوع تمدید نکردن مدت اقامت مهاجرین افغان برای یک سال در پاکستان شاید با موقف گیری‌های امریکا در قبال پاکستان ارتباط داشته باشد.

مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین افغانستان نیز می‌گوید، موضوع تمدید نکردن مدت اقامت مهاجرین افغان برای یک سال در پاکستان شاید با موقف گیری‌های امریکا در قبال پاکستان ارتباط داشته باشد.

این وزارت از پاکستان می‌خواهد تا با مهاجرین افغان برخورد سیاسی نکرده و در این مورد موازین بین‌المللی و اصول حقوق بشری را مراعات کند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG