لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۳۸

سفیر بریتانیا در کابل خطاب به حامیان تروریزم می‌گوید که از این کارشان دست بردارند


سفیر بریتانیا در کابل خطاب به حامیان تروریزم می‌گوید که از این کارشان دست بردارند.

در حالی که فشارهای امریکا بر پاکستان از بهر حمایت آن کشور از تروریستان در حال افزایش است، سفیر بریتانیا در کابل می‌گوید هر کشوریکه تروریزم پروری کرده و سلاح و امکانات را برای این گروه‌ها فراهم می‌سازد باید این کارش را متوقف سازد.

نیکولاس کی که روز پنجشنبه «۵ لو ۱۳۹۶» در کابل در نشستِ به مناسبت فراغت ۹ تن از افغان‌ها از پوهنتون‌های مختلف بریتانیا سخن می‌زد، هر چند به گونه مشخص از پاکستان نام نبرد اما این اظهارات را در پاسخ به پرسش در پیوند به حمایت پاکستان از تروریستان مطرح کرد.

او افزود:

"موقف بریتانیا در بخش حمایت از تروریزم بسیار واضح است، هر کشوریکه از تروریزم حمایت می‌کند، برای آن‌ها سلاح و پناه‌گاه فراهم می‌سازد باید به‌زودی این کارشان را متوقف سازند."

آقای نیکولاس‌کی گفت، بریتانیا به هدف حل مشکلات روان، کابل و اسلام آباد را تشویق می‌کند تا پیام‌های روشن را با یک دیگر شریک کرده به طور مستقیم گفت‌وگو باهم کنند.

وی گفت که چند پیش به اسلام آباد سفر کرده بود و در این مورد با مقامات آن کشور گفت‌وگو کرده‌است و فکر می‌کند که میان دو کشور بسیاری مسایل وجود داشته و می‌شود در مورد آن بحث کرد.

سفیر بریتانیا در کابل در حالی به این اظهارات می‌پردازد که، مقام‌های افغان و امریکا بارها پاکستان را حامی تروریزم خوانده‌اند و گفته‌اند که این‌کشور در خاکش برای این گروه‌ها پناهگاه‌های امن داده‌است که از آن حملات شان‌را در برابر افغانستان طرح ریزی می‌کنند.

به تازه‌گی سارا سندرز یک سخنگوی قصر سفید در یک نشست خبری پس از حمله مهاجمان بر هوتل انترکانتیننتال گفته است که پاکستان باید در برابر آن رهبران طالبان دست به کار شود که در آن‌کشور بسر می‌برند.

حملات انتحاری و گروهی در شهر جلال‌آباد پایان یافت
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

هرچند مقام‌های پاکستان موجودیت تروریستان را در خاکش رد کرده‌است، اما مقام‌های افغان پس از بازگشت هیئت شورای امنیت سازما ملل که به کابل سفر کرده بود، گفتند که اسناد و شواهدی را با این هیئت شریک کرده‌اند.

در همین حال شماری از اعضای کمیسیون روابط بین الملل ولسی جرگه افغانستان از سخنان سفیر بریتانیا در کابل استقبال می‌کنند و می‌گویند، با تلاش‌های حکومت افغانستان اکنون جهان به این نتیجه رسیده‌است که لانه‌های تروریزم در کجاست و کدام کشور از این گروه‌ها حمایت می‌کند.

آرین یون یکی از اعضای این کمیسیون:

آرین یون
آرین یون

"جامعه جهانی به‌خصوص امریکا و کشورهای عضو آن بلاخره دریافته اند که مشکل اصلی در پاکستان است و این کشور است که در امور افغانستان مداخله می‌کند و تروریزم به این کشور می‌فرستد، من فکر می‌کنم که وارد کردن فشارها از سوی امریکا و حال بریتانیا بر آن‌کشور برای مردم و حکومت افغانستان مژده خوب است."

خانم یون از حکومت میخواهد تا از فرصت های بمیان آمده در پیوند به پاکستان بهره برده و تمامی اسناد و شواهد در پیوند به حمایت آن‌کشور از تروریزم را با جهان شریک سازد تا پاکستان از این کارش دست بردارد و پیشبرد پروسه صلح با افغانستان همکاری کند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG