لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۳۰

نگرانی مردم از افزایش حملات خونین اخیر در شهر کابل


افزایش حملات خونین اخیر در شهر کابل که بیشتر قربانیان آن افراد ملکی بودند مردم این شهر را نگران ساخته‎است.

آنان می‎گویند، در این حملات دوستان و نزدیکان آنان کشته و زخمی شده و زنده‎گی روزمره آنان نیز با مشکل مواجه گردیده‎است.

به‌گفته آنان این حملات علاوه بر تلفات جانی و خسارات مالی مشکلات زیادی را برای آنان به بار آورده‎است.

شماری از آنان روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفتند، وضعیت امنیتی آن‎ها را نا امید ساخته و زمانی‎که از خانه بیرون می‎شوند امید ندارند که آیا شب زنده به خانه بر می‎گردند یا خیر؟

بعد از حمله روز شنبه در کابل
بعد از حمله روز شنبه در کابل

حمید و بلال دو تن از باشنده‎های کابل گفتند:

"هر روز قتل و خونریزی، تا چه وقت مردم در چنین حالت باشد؟ باید مسئولین تدابیر شدید امنیتی بگیرند. این حملات بالای کار و بار تأثیر منفی دارد، هیچ کار نیست."

"فعلاً وضعیت کابل بیخی خراب است هر روز انفجار جوانان همه از افغانستان بیرون می‎شوند."

روز دوشنبه هفته جاری شهر کابل حالت سکوت و آرامی داشت در همین روز باشنده‎های این شهر باز هم شاهد حمله گروهی مخالفین مسلح بالای یکی از جزوتام‎های فرقه ۱۱۱ اردوی ملی بودند.

باشنده‎های کابل می‎گویند، اگر امنیت کشور تأمین نگردد ناگزیر شماری زیادی مردم از راه‎های قانونی و غیر قانونی به کشورهای دیگر بروند.

این سخنان در حالی مطرح می‎گردند که از آغاز ماه جنوری سال روان میلادی تا کنون شهر کابل شاهد حملات انتحاری و انفجاری در مناطقی مانند شش درک، مرکز علمی فرهنگی تبیان، هوتل انترکانتینتال و حمله موتر بم در نزدیکی شفاخانه جمهوریت کابل بوده که در این حملات صدها فرد ملکی کشته و زخمی شدند.

برخی افراد هنوزهم در موتر بمب چهاراهی صدارت لادرک اند
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

با آنکه مقامات افغان در رابطه به نگرانی مردم ابراز نظر نکرده‎اند، اما روز یکشنبه هفته جاری مقامات سه ارگان امنیتی در یک نشست خبری گفتند، آنان در جلوگیری از رویدادهای اخیر غفلت نکرده و تلاش می‎نمایند تا چنین حملات صورت نگیرد.

آنان همچنان گفتند که قربانی اول چنین رویدادها نیروهای امنیتی افغان اند و آنان با صداقت و ایمانداری از مردم حافظت می‎کنند.

از سوی هم اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز می‎گوید، وضعیت جاری در کشور به صورت مستفیم و غیر مستقیم سکتور خصوصی را متضرر ساخته‎است.

حمله اخیر بر هوتل انترکاتیننتال
حمله اخیر بر هوتل انترکاتیننتال

صیام‌الدین پسرلی سخنگوی این اتاق روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"وضعیت کنونی افغانستان همه را نگران ساخته‎است. یک نوع هراس و وحشت به میان آمده‎است و اگر چنین وضعیت ادامه یابد سرمایه‌گذاران مجبور می‎شوند تا سرمایه‎های شان را از فغانستان بیرون کنند."

مسئولان اتاق تجارت و صنایع از حکومت می‎خواهند تا به‌خاطر تأمین امنیت سکتور خصوصی اقدام جدی نماید.

هرچند نهادهای امنیتی افغان از تلاش‎ها به هدف تأمین امنیت مردم سخن می‎زنند، اما باشنده‎های کابل می‎گویند، تا زمانی‎که در یک فضای امن زنده‎گی نکنند به این صحبت‎های نهادهای امنیتی اعتماد نمی‎کنند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG