لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۳۷

معین وزارت خارجه امریکا: مبارزه با تروریستان با جدیت پیش خواهد رفت


معین وزارت خارجه امریکا در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی یک بار دیگر از مبارزه جدی با تروریزم و از بین بردن پناهگاه‌های امن این پدیده در بیرون از افغانستان سخن زده‌است.

جان جی سالیون معین وزارت خارجه امریکا شام روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در سفارت امریکا در کابل گفت که مبارزه با گروه‌های تروریستی با جدیت به پیش خواهد رفت.

وی هم‌چنان گفت که طالبان مسلح باید بدانند که امریکا به شکل دوامدار در کنار افغانستان خواهد بود.

جان سالیون معین وزارت خارجه امریکا
جان سالیون معین وزارت خارجه امریکا

وی افزود:

"طالبان باید منتظر بیرون شدن ما از افغانستان نباشند به‌خاطری‌که تعهد ما با این‌کشور وابسته به زمان نیست و ما به شکل دوامدار همکاری می‌کنیم. ما در زمینه مبارزه با تروریزم، پایان جنگ، تأمین صلح و ثبات و این‎‌که افغانستان آینده خوب داشته باشد، همکاری خواهیم کرد."

جان جی سالیون معین وزارت خارجه امریکا در رأس یک هیئت روز سه‌شنبه به کابل آمد و با محمد اشرف غنی رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه این‌کشور دیدار کرد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه می‌گوید که رئیس جمهور و رئیس اجرائیه افغانستان و جان جی سالیون معین وزارت خارجه امریکا بر همکاری دو کشور در امر مبارزه جدی با گروه‌های تروریستی و حامیان آنان تأکید کردند.

آقای فیصل روز چهارشنبه «۱۱ دلو ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که افغانستان و امریکا روی همه اقداماتی غور می‎کنند که منجر به از بین بردن پناهگاه‌های تروریستان در بیرون از این‌کشور می‌شود.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه
جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه

وی افزود:

"محور اصلی بحث و گفت‌وگوها در باره مبارزه با تروریزم و حمایت امریکا از نیروهای امنیتی افغان بود، در این زمینه بیشتر تمرکز به آدرس‌های خواهد بود که از آن‌جا جنگ بر افغانستان تحمیل می‌شود. دو کشور با متحدین‌شان این موضوع را از نزدیک تعقیب و روی همه اقداماتی غور می‌کنند که در نتیجه آن این مراکز از بین می‌رود و در امر مبارزه با تروریزم در افغانستان هدف اخیر به دست می‌آید."

از سوی هم شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفت که آقای غنی و جان سالیون در باره پیشرفت‌های اقتصادی، مبارزه با تروریزم منطقه‌ای، حکومتداری خوب و برخی مسایل دیگر گفت‌وگو کردند.

در این حال داوود مایار کارشناس مسایل سیاسی افغان می‌گوید که سفر معین وزارت خارجه امریکا در شرایط کنونی به کابل نشان می‌دهد که ایالات متحده در برابر تروریزم و پناهگاه‌های مشخص آن دیگر خاموش نمی‌ماند.

آقای مایار می‌افزاید:

"خوشبختانه منافع امریکا ایجاب می‌کند تا از اصطلاحات اکادمیک برداشت اصلی خود را داشته باشد و برداشت اصلی این‌است که تروریزم و جایگاه آن مشخص است. من مطمئن هستم که امریکا در چوکات منافع ملی‌اش پاکستان را بیشتر زیر فشار می‌آورد و تروریزم را در لانه‌هایش باید خنثی سازد."

معین وزارت خارجه امریکا در حالی به کابل سفر می‌کند که شهر کابل و برخی ولایات افغانستان در دو هفته اخیر شاهد حملات مرگبار مخالفان مسلح دولت بود و رئیس جمهور ایالات متحده گفته که با طالبان مذاکره نمی‌کنند.

حکومت افغانستان نیز در واکنش به حملات خونین اخیر طالبان مسلح در شهر کابل گفت که پس از این صلح را از طریق میدان‌های جنگ به دست می‌آورد.

طالبان مسلح با نشر اعلامیه‌ای این اظهارات دونالد ترمپ را که با طالبان مسلح مذاکره نمی‌کنند موقف جنگ‌خواهانه وی خوانده‌اند.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG