لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۴۲

ارگ: به زودی کار پروژه تاپی عملاً در خاک افغانستان آغاز می‎شود


حکومت افغانستان می‎گوید به زودی کار پروژه تاپی عملا در داخل خاک افغانستان آغاز می‎گردد.

ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید که حکومت برای عملی ساختن پروژه تاپی کاملاً آماده‎گی داشته و به زودی کار عملی این پروژه در خاک افغانستان آغاز می‎گردد.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز پنجشنبه «۱۲دلو۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که برخی از تدابیر برای افتتاح کار عملی پروژه تاپی اتخاذ شده‎اند.

مرتضوی گفت که حکومت افغانستان در این مورد به کمیته که در آن نماینده‎گان نهادهای امنیتی، فرهنگی، وزارت‎های شهر سازی، فواید عامه و شماری از ادارات دیگر سهم دارند وظیفه سپرده تا را برای مراسم افتتاحیه کار عملی این پروژه آماده‎گی بگیرند.

مرتضوی
مرتضوی

او افزود:

"یک کمیته آماده‎گی‎ها برای مراسم افتتاح تاپی را در خاک افغانستان می‎گیرد، در این برنامه روی موضوع آماده‎گی‎ها کار می‎شود و همچنان روی دعوت مهمانان، موضوع امنیت، مسایل فرهنگی و اطلاع رسانی، کمیته‎های مختلف تشکیل شده انشاالله که به زودی این برنامه در داخل خاک افغانستان عملی خواهد شد تلاش ما هم همین است که یک برنامه خوب را داشته باشیم."

آقای مرتضوی تاریخ دقیق آغاز کار عملی این پروژه را مشخص نساخت، اما وزارت معادن و پترولیم می‎گوید که در آخر ماه جاری در ولایت هرات در این بخش مراسمی بزگی به شرکت کشورهای دخیل در این پروژه برگزار شده و کار عملی پروژه یاد شده آغاز می‎گردد.

محمد میرات امانوف رئیس اجرائیه پروژه تاپی در ششم ماه جدی سال جاری در یک نشست خبری در کابل گفته بود که انتظار می‎رود تا دو ماه آینده کار انتقال پایپ لین گاز در داخل افغانستان آغاز گردد.

آقای امانوف این را نیز گفته بود که کار این پروژه در ترکمنستان تکمیل گردیده و این پایپ لاین الی ولایت هرات در افغانستان رسیده‎است.

تاپی پروژه مشترک ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند است که به اساس آن گاز ترکمنستان از طریق افغانستان و پاکستان به هند انتقال می‎گردد.

اما در کنار آن این پروژه انتقال برق نیز می‎باشد.

افتتاح پروژه تاپی
افتتاح پروژه تاپی

این پایپ لاین ۱۸۱۴ کیلو متر طول داشته که از جمله ۷۳۵ کیلو متر آن در خاک افغانستان از برخی مناطق ولایت‎های هرات، هلمند، کندهار، نمیروز و فراه عبور می‎کند.

در این حال محمد هاشم یک عضو کمیسیون اقتصاد ملی ولسی جرگه از آغاز کار عملی پروژه تاپی استقبال کرده و می‎گوید این پروژه بزرگ اقتصادی بر علاوه افغانستان برای کشورهای دیگر که در آن شامل اند، نیز مفاد خوب اقتصادی دارد.

او افزود:

"امیدواریم که این پروژه در زمان معین آن تطبیق گردد، و تعهد کشورهای منطقه و مردم در این بخش عملی شود زیرا این یکی از پروژه‎های زیربنایی و اساسی کشورهای منطقه می‎باشد."

این پروژه انتقال گاز در دسمبر سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی رهبران کشورهای ترکمنستان، پاکستان، هند و محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان افتتاح گردید.

افغانستان در هر سال از درک ترانزیت از این پروژه حدود ۵۰۰ میلیون دالرعواید بدست خواهد آورد.

هرچند نا امنی در برابر این پروژه یک چالش بزرگ خوانده می‎شود، اما ارگان‎های امنیتی افغانستان گفته‎اند که در این خصوص پلان امنیتی شان را ترتیب داده و تدابیر لازم امنیتی را نیزروی دست دارند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG