لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۱۴

ستانکزی: پاکستان با برخی محدودیت‌ها اعتراف کرد که طالبان در خاکش حضور دارند


رئیس عمومی امنیت ملی و وزیر داخله افغانستان ظاهراً از سفر به پاکستان خوشبین به نظر می‎رسند و در انتظار اقدامات عملی آن کشور اند.

رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان می‎گوید، پاکستان این را پذیرفته که طالبان در خاک این کشور حضور دارند و از آن‎جا حملات شان را پلان می‎کنند.

معصوم ستانکزی و ویس احمد برمک که تازه از اسلام آباد برگشت کرده‎اند روز پنج شنبه «۱۲دلو۱۳۹۶» در یک نشست خبری در کابل گفتند، اسناد موثق را در اختیار پاکستان قرار دارند و باید آن کشور در برابر تروریست‎ها اقدام کند.

این دو مقام بلند پایه امنیتی گفتند، به مقام‎های پاکستانی در باره موجودیت طالبان و شبکه حقانی اسنادی را ارائه کرده‎اند که به هیچ وجه به گفته آنان از آن انکار شده نمی‎تواند.

معصوم ستانکزی
معصوم ستانکزی

​ستانکزی می‎گوید:

"می‎خواهم در یک کلمه این مسئله را خلاصه کنم که در گذشته انکار بود اما این بار اعتراف با برخی محدودیت‎ها به همراه بود، حالا توقع بحث نه بلکه توقع اقدام است."

رئیس عمومی امنیت ملی به سوال خبرنگار رادیو آزادی در باره این‎که اگر پاکستان باز هم همکاری نکند و طالبان به حملات شان ادامه دهند اقدامات دیگر چی خواهد بود گفت، در کنار عملیات نظامی بعضی اقداماتی موجود اند اما وی در این باره جزئیات بیشتر نداد.

رئیس عمومی امنیت ملی و وزیر داخله پس از حمله‎های خونین اخیر در کابل و برخی ولایت‎های دیگر روز گذشته به اسلام آباد رفته بودند.

این حمله‎ها که خونین ترین آن روز شنبه گذشته در نزدیک شفاخانه جمهوریت کابل صورت گرفت در آن تلفات زیادی را بر جا گذاشت مسئولیت آن را طالبان به عهده گرفته‎اند.

حمله سیزده روز پیش که در هوتل انترکانتیننتال صورت گرفت و در آن به شمول شهروندان خارجی ۲۲ تن کشته شدند، به گفته حکومت افغانستان این حمله کار شبکه حقانی است.

هرچند حکومت افغانستان بارها از موجودیت پناهگاه‎های امن تروریستان به خصوص شبکه حقانی و طالبان در پاکستان سخن گفته‎است اما این اولین باریست که به گفته رئیس امنیت ملی افغانستان پاکستان به این مسئله اعتراف می‎کند.

زردشت شمس معاون سفیر افغانستان در پاکستان روز پنج شنبه به رادیو آزادی گفت، هر دو مقام بلند پایه حکومت افغانستان به گونه واضح پیام حکومت را به رهبران پاکستان بیان کردند.

با این همه ویس احمد برمک وزیر داخله می‎گوید، انتظار می‎رود که روز شنبه هفته آینده هیئت پاکستانی که به کابل میایند قرار است در باره خواست اخیر افغانستان معلومات خود را شریک کنند.

ویس احمد برمک
ویس احمد برمک

او افزود:

"یک هیئت بلند پایه پاکستان به کابل میایند، یک سند که از سوی حکومت افغانستان با یک سلسله خواست‎های مشخص به جانب پاکستان داده شده، وقتی که این هیئت آمد در باره سوال‎های که ما مطرح کرده‎ایم به گونه واضح بحث می‎شود و بعداً طبعاً در روشنایی آن اقدامات صورت خواهد گرفت."

وزیر داخله همچنان گفت، اسلام آباد پیشنهاد ایجاد یک میکانیزم میان دو کشور را نیز مطرح کرده‎است که بر اساس آن در سطح بالا معلومات استخباراتی میان کابل و اسلام آباد شریک شوند.

در همین حال معصوم ستانکزی می‎گوید، وضعیت در منطقه و جهان در حال تغییر است و شاید پاکستان بدون اقدامات جدی در برابر تروریستان انتخاب دیگر نداشته باشد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG