لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۶

اشرف غنی: علیه گروه‌هایی‌که تمایل به صلح ندارند اقدامات جدی اتخاذ شوند


در حالیکه کابل تا کمتر از یک ماه میزبان یک نشست در مورد روند صلح افغانستان خواهد بود، رئیس جمهور اشرف غنی گفته‌است، علیه گروه‌های که به صلح تمایل ندارند باید اقدامات جدی روی دست گرفته شوند.

انتظار می‌رود دَور دوم پروسه کابل جهت بحث روی روند صلح افغانستان در ۲۸ ماه فبروری برگزار شود.

نشست اول پروسۀ کابل در ماه جون پارسال برگزار شده بود.

رئیس جمهور افغانستان شام دیروز پنج‌شنبه با سفیران و نماینده‌های کشورهای مختلف مقیم کابل در رابطه به برگزاری نشست دوم پروسه کابل و اتخاذ اقدامات جدی علیه گروه‌های که از جنگ و خشونت دست بردار نیستند صحبت کرده‌است.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در این مورد به رادیو آزادی بیشتر گفت:

"رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد که زمان آن رسیده‌است تا علیه گروه‌های که به پروسه صلح نمی‌پیوندند و جنایت‌ها را محکوم نمی‌کنند باید اقدام شود و ضرورت به اجماع ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. سفرای کشورها هم در این دیدار از پروسه صلح به رهبری افغان‌ها حمایت کردند و بر اقدامات همه جانبه علیه گروه‌های که به پروسه صلح نمی‌پیوندند تأکید کردند."

شاه حسین مرتضوی
شاه حسین مرتضوی

رئیس جمهور افغانستان پس از آن تأکید می‌کند که در برابر آنعده از گروه‌های مخالف مسلح که خواهان صلح نیستند اقدامات جدی اتخاذ شوند که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا گفت، ایالات متحده نمی‌خواهد با طالبان وارد مذاکره شود.

آقای ترمپ این سخن را پس از آن گفت که کابل شاهد حمله های خونبار بود.

روز شنبه گذشته در یک بمبگذاری انتحاری در نزدیک شفاخانه جمهوریت کابل بیش از صد تن کشته شدند و اضافه از ۲۳۰ تن دیگر زخم برداشتند.

سپس در حمله گروهی بر یک جزوتام فرقه ۱۱۱ اردوی ملی روز دوشنبه در منطقه قرغه ، ۱۱ سرباز اردوی ملی کشته شدند و یک تعدادی دیگر آن‌ها زخمی شدند.

حدود دو هفته پیش در حمله شماری از مهاجمین بر هوتل انترکانتیننتال کابل بیش از ۲۰ تن به شمول حد اقل ۱۳ شهروند خارجی کشته شدند.

مسئولیت حمله بر جزوتام فرقه ۱۱۱ اردوی ملی را داعش و مسئولیت دو حمله دیگر را طالبان به دوش گرفتند.

XS
SM
MD
LG