لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۴۷

غنی: ما از پاکستان حرف‌های روی کاغذ نه بلکه اقدامات عملی می‌خواهیم


رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، حکومت این‌کشور از پاکستان حرف‌های روی کاغذ نه بلکه اقدامات می‌خواهد.

رئیس جمهور افغانستان پس از ادای نماز جمعه در ارگ گفت، حمله‌های اخیر تروریستی در کابل را طالبانی به عهده گرفته اند که به گفته وی راه خدا را نمی‌شناسند و شریعت پیامبر اسلام را قبول ندارند.

وی اظهار داشت که اگر صد سال هم سپری شود افغان‌ها انتقام خواهند گرفت.

او گفت مراکز طالبان در پاکستان اند و پس از ارائه اسناد و مدارک در باره این مراکز به دولت آن کشور زمانی این فرا رسیده که اسلام آباد به جای حرف‌های روی کاغد در برابر مراکز تروریستی اقدام‌های عملی را انجام دهد.

او افزود:

"لست منظم این افراد و شبکه‌های شان با دولت پاکستان شریک شده، ما منتظر اقدام هستیم، حرف و پروسه حرف‌های روی کاغذ است، عمل واضح و مشخص را ملت افغانستان تقاضا دارد."

رئیس جمهور افغانستان همچنان می‌گوید، در پیوند به رویدادهای اخیر تروریستی در کابل حدود ۱۱ تن بازداشت شده‌اند که بر اساس بررسی‌ها از این افراد، ریشه حملات اخیر کشف شده‌است.

محمد اشرف غنی این را هم گفت که حالا برای حکومت پاکستان زمان این تصمیم فرا رسیده که آنچه را به خود می‌پسندد آن را باید به تمام جهان اسلام بپسندد.

او برای تأمین امنیت کابل گفت، هفته آینده مسئولان امنیتی و دفاعی پلان امنیتی پایتخت را به وی ارائه خواهند کرد.

اظهارات محمد اشرف غنی در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی و ویس احمد برمک وزیر داخله پس از برگشت از سفر پاکستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفتند، اسناد و مدارک انکار ناپذیر را در باره شبکه‌های تروریستی به آن کشور داده‌اند.

به گفته این دو مقام امنیتی از پاکستان خواسته شده تا عاملین حملات اخیر که در لست ارائه شده حکومت افغانستان شامل اند، بازداشت و به جانب این کشور تسلیم داده شوند.

معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی گفته‌است، پاکستان پیش از این از حضور شبکه‌های تروریستی در خاک خود انکار می‌کرد اما به گفته وی حالا اسلام آباد به این مسئله اعتراف کرده‌است.

از سوی هم قرار است فردا یک هیئت پاکستانی وارد کابل شود که به گفته معاون سخنگوی ریاست اجرائیه، انتظار می‌رود این هیئت در باره اسناد که از دولت افغانستان دریافت کرده جواب دهد.

  • اما آیا تنها ارائه اسناد به پاکستان در باره موجودیت شبکه‌های تروریستی در خاک آن کشور نتیجه خواهد داد؟

میرزا محمد یارمند معین سابق وزارت داخله روز جمعه به رادیو آزادی گفت، تشدید حملات بر طالبان، ارائه اسناد و شواهد به شورای امنیت سازمان ملل متحد و وضع تحریم‌های جهانی بر اسلام آباد از گزینه‌های دیگری اند که حکومت افغانستان باید بالای آن کار کند.

میرزا یارمند
میرزا یارمند

او افزود:

"تمام دنیا نسبت به پاکستان نظر واحد پیدا کنند، تحریم‌ها بالای این کشور وضع شود و کمک ها قطع شوند، اما مدارک اثباتیه که به سازمان ملل ارائه شود می‌تواند پاکستان را منزوی بسازد و پاکستان را مجبور بسازد که از تروریست پروری در افغانستان جلوگیری کند."

یارمند همچنان می‌گوید، تا زمان دست کشیدن پاکستان از تروریست پروری حکومت افغانستان باید با تقویت بخش استخبارات و جلب بیشتر حمایت مردم جلو ورود تروریست‌ها به داخل شهرها را بگیرد.

رئیس جمهور افغانستان نیز در سخنرانی روز جمعه اش گفت، ضرورت اصلاحات واضح به خصوص در نهادهای استخباراتی و کشفی محسوس است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG