لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۱۹

امتحان رقابتی احراز پست‎های آمرین و معاونین ۱۶ حوزه کابل اخذ شد


وزارت امور داخله افغانستان آغاز عملی آوردن اصلاحات را با اخذ امتحان رقابتی از ۴۰۰ تن برای احزار پست‎های آمریت‎ها و معاونیت‎های اداری حوزه‎های پولیس شهر کابل شروع نمود.

ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان روز چهارشنبه «۱۸ دلو ۱۳۹۶» در آغاز مراسم این امتحان گفت، به‌خاطر آوردن اصلاحات در وزارت داخله این امتحان راه اندازی شده و این روند در ولایات دیگر نیز ادامه میابد.

آقای برمک می‎گوید، افرادی‎که در این امتحان کامیاب می‎شوند برای آنان سه ماه مهلت داده می‎شود تا در بخش تأمین امنیت توانایی‎هایشان را ثابت سازند.

ویس احمد برمک
ویس احمد برمک

او افزود:

"برنامه امروز ما جز اصلاحات اساسی است که ما همیشه در مورد آن صحبت کردیم یعنی تیوری نبود عملاً از رهبری حوزه‎های شهر کابل کار خود را آغاز کردیم و برای کسانیکه کامیاب می‎شوند، سه ماه وقت داده می‎شود در سه ماه خود را ثابت بسازند که واقعاً کارکن هستند."

آقای برمک می‎گوید، روند اصلاحات در وزارت داخله از هر نوع مداخله و فساد پاک و شفاف است.

بر اساس معلومات وزارت داخله، امتحان به‌خاطر بست آمرین و معاونین اداری حوزه‎ها در دو پروسه یعنی تحریری و تقریری گرفته می‎شود.

در این امتحان که از ۴۰۰ تن متقاضی گرفته می‎شود برای آمرین و برخی کارمندان برحال حوزه‎ها نیز چانس داده شده تا در این امتحان شرکت نمایند و از میان ۴۰۰ اشتراک کننده تنها ۳۶ تن آنان برنده اعلان خواهند شد.

این در حالیست که رئیس جمهور غنی در نشست پروسه کابل وزارت داخله افغانستان را قلب فساد حکومت دانسته بود.

رئیس جمهور غنی همچنان تعهد کرده‎است که پس از این مقرری‎ها در وزارت داخله بر اساس واسطه انجام نخواهد شد و هر شخص بر اساس توانایی و ظرفیت تعیین خواهد شد.

در عین حال شماری اشتراک کننده‎های این امتحان می‎گویند، روند امتحان باید به‌گونه شفاف انجام شود تا حق به حقدار برسد.

برخی منسوبین پولیس کابل
برخی منسوبین پولیس کابل

سمونمل محمد نواب یک‌تن از این اشتراک کننده‎گان می‎گوید:

"این روند را که آنان آغاز کرده‎اند ما قبلاً هم امتحان داده‎ایم آن روند واقعاً یک پروسه شفاف بود نه در آن واسطه و وسیله بود و نه هم افراد از سوی رهبران و سیاسیون معرفی شدند و هر شخصی‎که لسان و یا هم ماستر باشد می‎تواند در این امتحان اشتراک نماید."

اما با این همه زلمی وردک یک‌تن از کارشاسان امنیتی می‎گوید، تا زمانی‎که یک حکومت مرکزی قوی به میان نیاید و حکومت اعتماد مردم را به دست نیاورد با عملی کردن چنین طرح‎ها و پلان‌ها وضعیت امنیتی در کشور بهتر نخواهد شد.

به‌گفته وی، در حال حاضر نیز برخی افراد بر اساس شناخت و واسطه در وزارت داخله و برخی ارگان‎های دیگر گماشته می‎شوند و برای افراد شایسته و با تجربه موقع داده نمی‎شود.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG