لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۱۷

۱۲۵ دوسیه فساد اداری وزارت داخله برای بررسی به سارنوالی ارجاع شده‎اند


وزارت داخله افغانستان میگوید، ۱۲۵ دوسیۀ مربوط به فساد اداری در این وزارت را جهت بررسی به سارنوالی ارجاع کردهاست.

ریاست عمومی تفتیش وزارت داخله افغانستان می‎گوید در شش ماه گذشته بیش از ۵۰۰ مورد فساد اداری در این وزارت بررسی و از جمله ۱۲۵ دوسیه آن به‌شمول دوسیه ۴ جنرال این وزارت به سارنوالی محول شده‎اند.

احمد ضیا کوهستانی رئیس عمومی تفتیش این وزارت روز دوشنبه «۲۳ دلو ۱۳۹۶» در نشست خبری گفت، این بررسی‎ها در مدت شش ماه صورت گرفته و دوسیه‎های محول شده به سارنوالی مربوط به جنرالان، افسران عالی رتبه، ساتنمنان و مأمورین ملکی این وزارت می‎باشند.

ضیا کوهستانی گفت که برعلاوه این دوسیه‎ها بیش از ۱۵۰ متهم نیز به سارنوالی معرفی شده‎اند.

کوهستانی: طی شش ماه گذشته ۵۴۰ مورد را تحت بررسی قرار داده‎ایم.
کوهستانی: طی شش ماه گذشته ۵۴۰ مورد را تحت بررسی قرار داده‎ایم.

او افزود:

"طی شش ماه گذشته ۵۴۰ مورد را تحت بررسی قرار دادهایم که از جمله ۱۲۵ دوسیه را که در آن چهار تن از جنرالان، ۹۰ تن افسران بلند رتبه، ۵۲ تن ساتنمنها و شش تن از مأمورین ملکی بلند رتبه شامل میباشند که دوسیههای شان را در موارد مختلف، سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی، اختلاس، رشوه و بعضی مظاهر منفی که وجود داشت دوسیههای شان تکمیل و محول سارنوالی گردیدهاست."

آقای کوهستانی همچنان گفت به‌شمول بررسی‎های شش ماه اخیر در نتیجه مجموع بررسی‎های صورت گرفته در وزارت داخله تعداد جنرالان و مقامات بلند رتبه متهم به فساد به ۱۸ تن می‎رسد.

وی همچنان گفت که ۱۳۰ تن دیگر به‌خاطر عدم رعایت قوانین و اصول‌نامه‎های عسکری به توصیه، اخطار و تبدیلی به مقام وزارت پیشنهاد شده که پس از منظوری، جزا بالای‌شان تطبیق گردید.

آقای کوهستانی همچنان گفت در این مدت دوسیه‎های اختلاس و حیف و میل بیش از ۱۴۱ میلیون افغانی و بیش از ۱۱۸ هزار دالر امریکایی در قراردادهای وزارت داخله، تکمیل و محول سارنوالی گردیده‎اند.

وی همچنان گفت به ارزش ۴۴ میلیون و ۵۷۶ هزار افغانی پول باقیات به ذمت ۹۹ معتمد و ۱۳ شرکت قراردادی تسلیم خزانه دولت شده‎است.

رئیس عمومی تفتیش وزارت داخله گفت که با فعال شدن کمیته شفافیت در یک سال گذشته به سطح زون‎های ولایات ۱۰۷ دوسیه را به‌شمول مرکز محول سارنوالی نموده‎اند.

در این نشست خبری نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله نیز بر ادامه مبارزه جدی علیه فساد اداری و تأمین امنیت مردم تأکید کرد.

این در حالیست که پیش از این مقامات وزارت داخله چندین بار از تلاش‎ها به هدف آوردن اصلاحات در این وزارت خبر داده و تأکید کرده‎اند که برای پاک ساختن این نهاد امنیتی از وجود فساد تلاش بیشتر می‎کنند.

موضوع موجودیت فساد در وزارت داخله حتی با انتقاد رئیس جمهور افغانستان روبه‎رو شده و محمد اشرف غنی این نهاد را قلب فساد خوانده و بر آوردن اصلاحات در این وزارت تأکید کرده بود.

در این حال اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان نیز تأکید می‎کند که مشکلات در وزارت داخله هنوز هم به شکل گسترده وجود داشته و این تلاش‎ها برای جلوگیری از فساد کافی نیستند.

سید حسین فخری
سید حسین فخری

سید حسین فخری رئیس این اداره در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"اجراأت ریاست تفتیش وزارت داخله تا حدی نسبی پیشرفت را نشان میدهد، ولی هنوز هم کافی نیست چون بیشتر افراد که مورد تحقیق و تعقیب عدلی قرار میگیرد در قضایای سنگین فساد اداری چندان دخیل نیستند. من امیدوارم که ریاست تفتیش بتواند به قضایای سنگین فساد اداری هم رسیدهگی کند."

آقای فخری تأکید می‎کند که اگر مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی به خصوص وزارت داخله جدی گرفته نشود این مسئله بالای کارکرد پولیس و تأمین امنیت مردم تأثیر منفی به جا می‎گذارد.

اما رئیس عمومی تفتیش تأکید می‎کند که آنان در آینده پلان‎های را در جهت مبارزه جدی با فساد که به‌شمول تحقق اهداف استراتژیک مبارزه با فساد اداری به هدف تنفیذ قانون و مبارزه علیه انواع جرایم می‎باشد، روی دست دارند.

وی می‎گوید که این کار سبب تقویت شفافیت حساب‌دهی در ادارات وزارت داخله، تقویت توانایی‎های تفتیش و تقویت هماهنگی با ادارات مربوط در امر مبارزه با فساد اداری می‎گردد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG