لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۴۲

توسعۀ تجارت افغانستان تاجران پاکستانی را نگران ساخته‌است


افغانستان برای اموال پاکستانی و پاکستان برای مواد خام افغانستان بهترین بازار دانسته می‌شود اما اکنون نگرانی این است که روابط پُر چالش سیاسی هر دو کشور روی سرمایه گذاران افغان و پاکستانی تأثیر سوء نگذارد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، این وضعیت سرمایه گذاران پاکستانی را مشوش نموده و برای بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان در جستجوی راه حل هستند.

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان به رادیو آزادی گفت:

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان
صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان

"اکنون افغانستان تنها به بازار پاکستان منحصر نمانده‌است ما با چندین کشور دیگر رفت و آمد و ارتباطات داریم این موضوع است که آن را به‌حیث فشار استفاده کرده می‌توانیم اگر ارتباطات چنین خراب باشد به ضرر هر دو کشور است."

این در حالیست که محمد زبیر رئیس اتاق تجارت و صنایع مشترک افغانستان و پاکستان روز شنبه در اسلام آباد طی نشست خبری از حکومت هر دو کشور خواست تا موضوع تجارت را از مسائل سیاسی و امنیتی بدور نگهدارند.

در اعلامیۀ منتشر شده از سوی این اتاق آمده‌است که بی‌اعتمادی میان افغانستان و پاکستان نه تنها مانع گفت‌وگوهای سیاسی شده بلکه روی روابط تجارتی نیز تأثیر منفی گذاشته‌است.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان هم اکنون در رأس یک هیئت به هدف گفت‌وگوها در مورد مشکلات تجارتی در پاکستان است.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرند که در حال حاضر میزان تجارت افغانستان با پاکستان از حدود ۳ میلیارد دالر به ۷ صد میلیون کاهش یافته‌است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید روابط خوب تجارتی این‌کشور با ایران، هندوستان و برخی کشورهای دیگر، هم‌چنان بندر چابهار، خط آهن با آسیای مرکزی و دهلیزهای هوایی، اتکای افغانستان را در قسمت صادرات و واردات به پاکستان کاهش داده‌است.

وحیدالله غازی خیل آگاه امور اقتصادی هر چند که این راه‌های بدیل تجارتی افغانستان را برای سرمایه گذاران افغان سودمند می‌خواند اما می‌گوید که تجارت از راه پاکستان ساده و کم هزینه است.

وحیدالله غازی خیل آگاه امور اقتصادی
وحیدالله غازی خیل آگاه امور اقتصادی

وی افزود:

"بهترین راه برای ما بندر کراچی است چون از یک سو بالای پاکستان تحریمات نیست از سوی دیگر ارزان و آسان است به همین دلیل بازارهای پاکستان و هندوستان مراکز تاریخی ما است امیدوارم که روابط تجارتی قربانی سیاست نشود."

اتاق تجارت و صنایع مشترک افغانستان و پاکستان در حالی خواهان بهبود روابط تجارتی هر دو کشور شده‌اند که مقامات افغانستان و پاکستان در سال ۲۰۱۴ تعهد نمودند تا سرمایه گذاری هر دو کشور را به ۵ میلیارد دالر تا ۵ سال افزایش بدهند.

آقای غازی خیل می‌گوید، اکثر قرارداد‌های تجارتی را عدم پابندی به تعهد از سوی پاکستان به چالش کشیده‌ اما به گفته وی کار مشترک می‌تواند منافع هر دو کشور را در زمینه حفظ کند.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG